Wady karmienia piersią – czy takie istnieją?

Karmienie piersią odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka.

Jednocześnie jest jednym z aspektów macierzyństwa, budzącym najwięcej wątpliwości.

Poza nieocenionymi korzyściami, które odnosi dziecko odżywiane w naturalny sposób, wiele matek wskazuje też na rozmaite wady, które w rezultacie sprawiają, że kobieta chce jak najszybciej odstawić pociechę od piersi.

Blaski i cienie karmienia piersią

Mleko matki niewątpliwie jest najlepszym sposobem odżywiania dziecka, o czym świadczy między innymi fakt, że może być jedynym podawanym mu pokarmem nawet przez pierwszych 6 miesięcy życia.

Jednak oprócz korzyści fizycznych, rozwojowych czy intelektualnych karmienie piersią dla wielu matek, zwłaszcza młodych, niesie ze sobą również wiele wad.

Wady dla ciała

Jedną z głównych wad naturalnego karmienia, wymienianą przez kobiety, jest towarzyszący temu ból i dyskomfort, pojawiające się głównie w pierwszych tygodniach.

Są one wynikiem początkowo nieumiejętnego łapania piersi przez dziecko, z kolei w późniejszych miesiącach źródłem nieprzyjemnych doznań są wyrzynające się u malucha pierwsze ząbki. Ponadto matki karmiące skarżą się również na obrzęki, zastoje lub stany zapalne.

Wśród wad karmienia piersią wymienia się także wygląd biustu w trakcie oraz po zakończeniu przystawiania dziecka. Wielu ekspertów powołuje się na niezależne badania, które miały jednoznacznie wykluczyć naturalne karmienie jako jedyną przyczynę utraty jędrności, pojawiania się rozstępów czy zmiany kształtu piersi, jednak w dalszym ciągu nie ulega wątpliwości, że nie pozostaje ono bez znaczenia.

Wady dla ducha

Karmienie piersią może także negatywnie wpłynąć na komfort psychiczny matki. Tego przyczyną jest między innymi niedostateczna ilość snu wpływająca przede wszystkim na ogólne samopoczucie, a w szerszej perspektywie również na zdrowie.

Ponadto kobieta karmiąca musi przestrzegać diety, w której nie ma miejsca dla alkoholu, produktów wywołujących wzdęcia, niektórych cytrusów oraz nadmiaru słodyczy.

Rozgoryczenie spowodowane rosnącymi ograniczeniami u wielu pań w pewnym momencie może sięgnąć zenitu. Permanentne niewyspanie połączone z zaniżonym poczuciem własnej wartości, nadprogramowe kilogramy i centymetry, a dodatkowo dolegliwości fizyczne, takie jak nadwrażliwość i ból piersi, bardzo często znajdują swoje odzwierciedlenie także w relacjach z partnerem, co w rezultacie nie pomoże dostrzec piękna naturalnego karmienia.

Karmienie piersią, jak wiele innych aspektów macierzyństwa, posiada nie tylko wiele zalet, ale także szereg wad. Wiele kobiet karmiących naturalnie nie wyobraża sobie innego sposobu odżywiania dziecka, a niektóre z nich nawet pozwalają sobie na krytykę pań podających maluchowi butelkę.

Pamiętajmy jednak, że często decyzja o odstawieniu pociechy od piersi przychodzi z ogromnym trudem i nie jest podyktowana kaprysami matki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *