Ważna rzecz, czyli o potworach w szafie

Dzieci mają wiele bardzo ważnych spraw o których rodzice nie mają zielonego pojęcia. Często nie mają o tym pojęcia, bo nie chcą, nie interesują się, nie mają czasu, są za dorośli na taką dziecinadę. A świadomość „ważnego” swojego dziecka to jest i interesujące i cenne. To ważne to wiedza na temat, tego, co pojawia się w dziecięcym pokoju, gdy mama mówi dobranoc.

Przecież wyganianie potworów z szafy to nic trudnego, to nie od dziś wiadomo, że one hałasują, spać nie dają, a na dodatek bałaganią. Słuchanie dziecka, przeżywanie jego problemów, leków, a nawet rozmowy z jego wyimaginowanymi przyjaciółki w żaden sposób rodzicom nie umniejsza.

Wręcz przeciwnie, to jest wychodzenie naprzeciw swojemu dziecku i wspomaganie go w poznawaniu świata, w jego rozwoju. Bywają sytuacje dość zabawne, kiedy na przykład, tuż przed naszą twarzą pojawia się kolorowy pies pytający, czy możemy mu poczytać.

Odpowiadając dziecku, że tak, słyszymy, że on nie chce słuchać teraz bajek, tylko piosenek. Z tego wyraźnie wynika, że nasze pozytywny stosunek do dziecięcych fantazji może przynieść sytuacje dość zabawne. To jednak nie zmienia tego, że czynne uczestnictwo w dziecięcym świecie jest wspaniałym doświadczeniem, nawet jeśli czasami mamy wrażenie, że wychodzimy na wariatów.

Autor: Roma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *