Wiedza, która ratuje życie
Prawdopodobnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że udzielenie pierwszej pomocy jest nie tyle aktem dobrej woli, co prawnym obowiązkiem każdego obywatela. Niewywiązanie się z tego obowiązku i nieudzielenie pomocy grozi grzywną lub nawet aresztem.
Przez udzielenie pomocy rozumie się nie tylko samodzielne ratowanie ofiar, ale także zadbanie o jak najszybsze powiadomienie o zdarzeniu profesjonalnych ratowników medycznych.
Warto także pamiętać, że usprawiedliwieniem dla nieudzielenia pomocy nie może być brak stosownych umiejętności. Jedynym czynnikiem nadrzędnym w takiej sytuacji jest tylko i wyłącznie nasze własne bezpieczeństwo.
Co druga osoba w Polsce nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy.
To nie jest chlubna statystyka i nie chodzi tutaj przecież tylko o prawne konsekwencje związane z nieudzieleniem pomocy. Rozmaite wypadki zdarzają się nader często i nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy znajdzie się w sytuacji, w której to od niego będzie zależało czyjeś życie lub zdrowie (a może to dotyczyć także kogoś bliskiego). Jeśli więc ratownictwo medyczne nie stanowi naszej najmocniejszej strony, to być może warto zastanowić się nad zdobyciem przynajmniej minimum wiedzy na ten temat.
Obecnie są dostępne różnego rodzaju kursy pierwszej pomocy;
począwszy od elementarnych szkoleń, trwających kilka godzin, przez kursy dedykowane kierowcom, nauczycielom lub uczniom, po kursy instruktorów pierwszej pomocy.
Wzięcie udziału w stosownym szkoleniu jest lepszym pomysłem, niż ograniczenie się do przeczytania literatury na ten temat. Podczas kursu można bowiem pod fachowym okiem dokładnie przećwiczyć nabyte umiejętności i ugruntować pewne schematy działania. Dzięki temu, w sytuacji zagrożenia życia będzie można szybko, wręcz automatycznie, wykonać wszystko to, co niezbędne.
Kursy pierwszej pomocy mogą więc dostarczyć bezcennej wiedzy; wiedzy na wagę życia.
Wszak dla poszkodowanych pierwsze cztery minuty po wypadku są najważniejsze.