Wizyta w restauracji: z dziećmi czy bez?

Przed wyjściem do restauracji młodzi rodzice nierzadko zadają sobie pytanie: zabrać dzieci czy nie?

Odwiedzenie ulubionego lokalu całą rodziną może mieć swoje plusy i minusy.

Lokale „nie dla dzieci”

W niektórych lokalach dzieci nie są mile widziane. Należą do nich głównie eleganckie restauracje czy modne bary, w których nie ma miejsca dla płaczących niemowląt, wózków i specjalnych krzesełek dla najmłodszych. Takie lokale posiadają opinie miejsc „dla dorosłych” (bez jakiegokolwiek podtekstu erotycznego) i chcą nimi pozostać. Dzięki temu przyciągają rzesze osób, które cenią sobie spokój i kameralną atmosferę bez zakłócającego je płaczu dzieci. Jakiś czas temu zrobiło się również głośno o specjalnych strefach, które miałyby być wydzielone w restauracjach i hotelach jako „wolne od dzieci”, a więc od hałasu i zamieszania, które im zwykle towarzyszy.

Obiad z dziećmi

W dużych miastach istnieje wiele restauracji przystosowanych do wizyt rodziców ze swoimi pociechami. Oferują one między innymi specjalne, dziecięce menu, które składa się zwykle z prostych i wartościowych posiłków. Często w tego typu lokalach znajduje się także kącik dla maluchów, w którym dzieci mają do dyspozycji zabawki. Pozostawienie dziecka w tego typu kąciku pozwoli rodzicom na spędzenie odrobiny czasu tylko we dwoje i spokojną rozmowę przy obiedzie. Jeśli mieszkacie w Lublinie lub jego okolicach – wybierzcie się na przykład do restauracji Oranżeria. Warto zabrać dziecko do tego typu restauracji nie tylko dlatego, że nie mamy z kim go zostawić w domu, ale również po to, by pokazać mu coś nowego – nowe miejsce. Dzieci uwielbiają dowiadywać się jak coś funkcjonuje. Być może więc wizyta w restauracji stanie się wartościowym elementem rozwoju waszej pociechy?

Recepta na udane wyjście

Jeżeli zdecydujecie się na wyjście z waszym maluchem – pamiętajcie, aby zwracać uwagę na otoczenie. Nie każdy bywalec restauracji będzie zadowolony z sąsiedztwa pary z czterolatkiem, ale jeśli postaracie się okiełznać swoje dziecko i wytłumaczyć mu, że jest to miejsce publiczne – z pewnością unikniecie nieprzyjemnych komentarzy, a wyjście okaże się bardzo miło spędzonym czasem. Pamiętajcie, że najważniejszym aspektem funkcjonowania w społeczeństwie jest okazywanie wzajemnego szacunku, więc jeżeli wy go okazujecie – wymagajcie go również od innych, niezależnie od ich wieku. Zaszczepienie takiego myślenia w maluchu z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *