Wpływ lalek na dorosłe życie dziewczynek

Lalki stanowią dla małych dziewczynek nie tylko rodzaj rozrywki, ale również umożliwiają im spełnienie zadań edukacyjnych, dzięki którym dzieci przygotowywane są do rozwoju społecznego. Tak przynajmniej twierdzą psychologowie.
Opiekowanie się swoim ulubionym bobasem, czyli czesanie, karmienie, ubieranie i przewijanie ma za zadanie wyrobić w dziewczynkach zmysł estetyczny oraz odpowiedzialność. Zdaniem specjalistów, najlepsze dla naszych pociech będą te lalki, które wyglądem będą przypominały dzieci. Wszystko po to, aby małe mamusie miały możliwość ich identyfikacji.
Zadaniem ówczesnych zabawek jest nie tylko cel rozrywkowy, ale również pomoc rodzicom w wychowywaniu szkraba. Dzięki lalkom maluchy chętniej będą chciały poznawać otaczający świat. Psychologowie są zdania, że tego typu zabawki w szczególności sprawdzą się w przypadku dziewczynek.
Zabawki imitujące realne życie bardziej przygotują je do dorosłości. Lalki i stworzony dla nich świat, w którym nie brakuje ubranek, zwierzątek, domków czy innych akcesoriów, ma za zadanie rozwinąć wyobraźnię oraz wykształcić w dziecku umiejętności społeczne. A przy okazji, ubrankami czy licznymi akcesoriami dzieci mogą wymieniać się z koleżankami bądź też rodzeństwem. Wówczas zabawa nabierze jeszcze większej frajdy! Skorzysta na tym również rozwój społeczny dzieci, które uczyć się będą relacji panujących między ludźmi.

Przebieranie lalek w najrozmaitsze stroje nie tylko ćwiczy w dziewczynkach zmysł estetyczny, ale również istotnie przekłada się na rozwój umiejętności manualnych oraz ćwiczy w nich koordynację wzrokowo-ruchową. Z kolei laleczki – bobasy mają za zadanie uczyć odpowiedzialności. Zdaniem ekspertów, dziewczynki bawiące się w dzieciństwie lalkami, w przyszłości okazują się lepszymi matkami. Samo przytulanie zabawki kształtuje w dziecku poczucie empatii, a także rozwija szereg innych zachowań opiekuńczych. Psychologowie jednoznacznie wskazują, że dziewczynki o wiele chętniej bawią się lalkami, gdy te wyglądem przypominają je same. A zatem noszą okulary, mają rude lub blond włosy albo ich buzia pokryta jest piegami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *