Zabaweczki dla najmłodszych

0

Zabawki dla niemowląt to niezwykle delikatny temat.

Muszą one spełniać wyśrubowane wymagania i posiadać stosowne certyfikaty, które zagwarantują niemowlęciu pełne bezpieczeństwo korzystania z takich zabawek.

Pierwsze miesiące życia

Bez wątpienia dziecko potrzebuje stymulacji już od najmłodszych dni swojego życia. Na początku oczywiście nie mogą one być nachalne – lepiej, aby były delikatne i stosunkowo cichutko zwracały uwagę oseska. Należy pamiętać, że w tym wieku dziecko nie potrzebuje wielu stymulacji – co więcej, ich nadmiar może powodować nadpobudliwość maluszka objawiającą się płaczem.

Dla najmłodszych dzieci doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki dla niemowląt w formie karuzelki umieszczanej nad łóżeczkiem. Odpowiednio dobrana karuzela charakteryzować się będzie ładnymi zabawkami oraz przyjemną i delikatną muzyką. Zabaweczki latające nad głową maluszka oprócz tego, że powinny posiadać kolory przyciągające wzrok, to muszą być także wykonane z takich materiałów, które będą bezpieczne także w momencie, kiedy osesek weźmie taką zabawkę do buzi. W karuzelach często wykorzystuje się małe pluszaki, które zrobione są z materiałów o zróżnicowanej strukturze.

Dziecko biorąc do ręki i do buzi taką zabawkę poznaje różnorodność faktur, bada cechy fizyczne przedmiotów sprawdzając na przykład ich twardość czy elastyczność.

Inne zabawki dla niemowląt to wszelkiego rodzaju maty. Posiadają one ciekawe, podobnie jak karuzelki, różnorodne zabaweczki, które inspirują dziecko do działania. Maluszek położony na takiej macie, jeśli jeszcze nie przewraca się samodzielnie, to ćwiczy wyciąganie rączek w kierunku powieszonych zabaweczek.

W taki sposób niemowlę z jednej strony ćwiczy wzrok, a z drugiej strony uczy się rozpoznawać odległość do przedmiotów.

Kiedy dziecko już siedzi

Kiedy maluszek staje się coraz sprawniejszym bobasem i potrafi już samodzielnie obracać się z brzuszka na plecki oraz umie już siedzieć, to warto nadal sadzać go lub kłaść na macie. W ten sposób samodzielnie będzie poznawał nowe struktury zabaweczek, uczył się rozpoznawania przyczyny i skutku. Pomogą mu w tym zabaweczki z maty.
Warto także kupować dziecku wszelkiego typu grzechotki i gryzaczki. Należy jednak zawsze uważnie sprawdzać, czy posiadają one stosowne atesty i czy są przeznaczone dla maluchów.

Pamiętajmy także, że wszystkie zabawki dla niemowląt nie mogą posiadać małych przedmiotów, które będą grozić połknięciem i stanowić będą zagrożenie zadławienia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *