Zabawka dla 3-latka
Sklepy z zabawkami pękają w szwach. Półki uginają się od dziesiątek różnych modeli samochodzików, klocków, lalek, gier planszowych i innych interaktywnych, edukacyjnych czy zdalnie sterowanych gadżetów. W tym gąszczu różnokolorowych przedmiotów trudno znaleźć te, które rzeczywiście zainteresują dziecko na dłużej niż przysłowiowe pół godziny czasu.
Co zatem kupić? Jakie zabawki rzeczywiście mogą zainteresować 3-latka?
Lista może być naprawdę bardzo długa. Różne są przecież zainteresowania nawet tak małych, zaledwie trzyletnich dzieci. Część trzylatków uwielbia wszelkiej maści pluszowe zwierzątka, lalki lub plastikowe figurki. Inne chcą bawić się wyłącznie samochodzikami lub klockami. Jeszcze inne lubą przedmioty ruchome i pozwalające na podejmowanie różnego typu aktywności.
Trudno z góry wyrokować, co może spodobać się konkretnemu dziecku. Warto jednak wybierając zabawki dla małego dziecka, kierować się kilkoma ogólnymi wytycznymi.
Po pierwsze, każda zabawka dla trzylatka powinna być dostosowana do jego wieku. Nie kupujemy zatem rzeczy składających się z zbyt małych elementów, na przykład klocków lego (pomijając Lego Duplo), ponieważ typowy trzylatek nie będzie umiał sobie z nimi samodzielnie poradzić. Takie dziecko dopiero nabiera sprawności manualnej, a małe elementy konstrukcyjne zabawek mogą co najwyżej rodzić jego frustrację.
Po drugie, wszystkie zabawki dla trzylatków powinny posiadać solidną konstrukcję. Małe dzieci lubią majstrować przy swoich zabawkach i wszystkie słabo przytwierdzone elementy, dodatkowe ozdoby lub ruchome części, bardzo szybko mogą zostać ułamane lub uszkodzone. Taka zabawka traci nie tylko na wyglądzie, ale może stać się również przyczyną nieszczęścia – dziecko może się skaleczyć lub co gorsza, taki mały element może włożyć sobie do ucha lub nosa.
Po trzecie, warto sięgać po przedmioty rozwijające wyobraźnię i umiejętności manualne dziecka. Każda zabawka przeznaczona dla dziecka w tym wieku powinna pełnić dwie funkcje – rozrywkową i edukacyjną. Na przykład zwykłe plastikowe figurki zwierzątek, dinozaurów czy bajkowych postaci mogą pomóc w ćwiczeniu pamięci dziecka. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od wkładu opiekuna czy rodziców dziecka.