Zabawki, które rozwijają naturalne zdolności dziecka

0

Zabawka to – jak sama nazwa wskazuje – przedmiot służący do zabawy. Czy tylko? Niekoniecznie.

Odpowiednio dobrane zabawki są w stanie wpłynąć na rozwój i wyobraźnię dziecka, a nawet przyczynić się do zainteresowania daną dziedziną nauki.

Nic tak nie wpływa na pozytywny stosunek dziecka do przedmiotów szkolnych, jak nauka poprzez zabawę. W istocie; dzieci, które już od najmłodszych lat miały styczność z zabawkami o charakterze naukowym, łatwiej i chętniej przyswajają wiedzę w późniejszym wieku. Właśnie z tego względu warto podarować dziecku zabawki, które umożliwią rozwój naturalnych predyspozycji. Jakie konkretnie?

Dla miłośników chemii i techniki

Przedmioty ścisłe nie zawsze pasjonują, a przez niektórych mogą być nawet postrzegane jako nudne. Niemniej jednak są one nie tylko potrzebne, ale niekiedy wręcz niezbędne w dorosłym życiu. Jeśli dostrzegasz, że dziecko interesuje się prostymi procesami chemicznymi (np. zmiana koloru farbki pod wpływem dodania innego odcienia) to bez wahania podaruj mu zestawy w rodzaju „Mały Chemik”, które umożliwią przeprowadzanie prostych eksperymentów chemicznych. Co istotne to fakt, że tego rodzaju zabawki dostępne są zarówno w wersji przeznaczonej dla chłopców (np. zestaw Doktor Lab Upiorna Galareta), jak i dla dziewczynek (Doktor Lab Magiczne Paznokcie Studio). Wspomniane zestawy oferuje m.in. internetowy sklep z zabawkami www.zabawka.pl.

Techniczne zamiłowania dziecka świetnie rozwiną zestawy dla majsterkowiczów. Ten typ zabawek dla dzieci rozwija wyobraźnię przestrzenną, myślenie przyczynowo – skutkowe, a także umożliwia ćwiczenie uwagi i zdolności manualnych. Zestawy majsterkowicza mogą także stanowić wstęp do nauki modelarstwa, ponieważ część takich systemów polega na złożeniu konkretnej figurki czy pojazdu.

Muzyka i plastyka

Osobną kategorią zabawek o charakterze edukacyjnym są artykuły muzyczne. Umożliwiają one rozwinięcie zdolności muzycznych na różnych płaszczyznach. Specjalnie opracowane instrumenty muzyczne dla maluchów, uczą dziecko rozpoznawania konkretnych dźwięków, a nawet pozwalają na samodzielne komponowanie wybranych melodii. Mikrofony do karaoke stanowią świetne uzupełnienie dla dziecięcych instrumentów. Nie tylko pozwalają na dobrą zabawę, ale także sprawiają, że dziecko nabiera pewności siebie i przełamuje strach przed występami dla publiczności.

Zabawki o charakterze plastycznym to nie tylko farby czy kredki. Do tego typu wyrobów zaliczają się także zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii, podwodnych budowli, figurek ze specjalnej masy czy tablice umieszczone na sztalugach. Wszystkie wspomniane artykuły wpływają na rozwój wyobraźni, zdolności manualnych i kreatywności dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *