Zabawki to nie wszystko!
Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa – to oczywiste. Jednak rodzice powinni dbać o to, by dziecko potrafiło spędzać czas także w inny sposób, znajdując dla siebie rozrywkę nawet wtedy, gdy nie ma pod ręką zabawek.
To ważne dla rozwoju malucha, ponieważ stymuluje jego wyobraźnię i kreatywność.
Jak nie przyzwyczajać dziecko tylko do zabawek?
Żeby dziecko nie przyzwyczajało się przesadnie do zabawek, konieczne jest spędzanie z maluchem odpowiedniej ilości czasu każdego dnia. To opiekunowie muszą pokazać maluchowi, że można świetnie bawić się nawet bez zabawek. Oznacza to, że sami rodzice także muszą wykazać się inwencją twórczą, wymyślając nowe sposoby na zabawę.
Początkowo, dzieci można uczyć prostych zabaw ruchowych takich, jak choćby gra „w łapki” albo wyścigi na czworaka, slalomy wokół poduszek. Tego typu zabawy mogą przypaść do gustu nawet najmłodszym maluchom, które nie rozumieją zasad, ale naśladują rodziców. Z czasem takie zabawy można rozwijać, podnosząc ich poziom trudności.
Warto codziennie znaleźć czas na spacer z pociechą. Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone tego, jak istotny jest ruch na świeżym powietrzu. Najlepiej, żeby stało się to dla nich nawykiem. Jeśli rodzice będą regularnie wychodzili z maluchem na spacer, istnieje duża szansa na to, że w przyszłości młody człowiek sam będzie kontynuował ten zwyczaj.
Dla dzieci, które potrafią już mówić, dobrą zabawą będzie gra w słówka. Może ona przyjmować różne formy, ale bez względu na to, jakie będą jej konkretne zasady, z pewnością będzie rozwijała maluchy pod względem intelektualnym, poszerzając ich słownictwo i zmuszając do wytężonego myślenia.
Warto także uczyć dzieci zabaw przy użyciu tego, co znajduje się pod ręką. Może to być czyta kartka papiery, z której nauczymy dzieci składać statki, wycinać serwetki itp. Mogą to być kasztany, patyczki i żołędzi, z których będziemy robić ludziki albo ozdoby na choinkę z kartonu, bibuły i słomek.
Pomysłów na zabawy, do których wcale nie potrzeba zabawek jest całe mnóstwo.
Możemy je znaleźć w specjalistycznych książkach, w sieci, ale możemy też wymyślić je samodzielnie. Bez względu na to, jakie będą to zabawy, najważniejsze jest, by dziecko zrozumiało, ze nie tylko zabawki zapewniają rozrywkę, a przede wszystkim, ich własna wyobraźnia. Przy okazji, wymyślanie wspólnych zabaw zacieśni relacje między dziećmi a rodzicami.
Autor: Sonia S.