Zabawki z rolą dydaktyczną

Obecnie trudno jest znaleźć zabawki, których przeznaczeniem byłaby tylko i wyłącznie beztroska zabawa. Właściwie wszystkie przedmioty, jakie maluch spotyka w przedszkolu chociażby, spełniają jakieś funkcje dydaktyczne. Takimi zabawkami są bez wątpienia klocki Cubi Color i wyjątkowe domino „Gra twarzy”.

Klocki Cubi Color mają za zadanie rozwijać zmysł wyobraźni przestrzennej oraz organizacji. Zadaniem malucha podczas takiej zabawy jest ułożenie klocków tak, aby rzucany przez figurę cień był zgodny z wcześniej zaprojektowanym kształtem. Przydatne karty pomagają ustawiać klocki w dokładnie wyznaczonych miejscach adekwatnie do koloru jednej ze ścianek klocków.

Innymi zaletami tej zabawy jest rozwój koordynacji ruchowej, samokontroli i sprawności manualnej. Wspomniane domino natomiast ma na celu rozwijanie wrażliwości i inteligencji emocjonalnej dziecka.

Domino pomaga też zdobyć wiedzę na temat uczuć, jakich doświadcza człowiek.

Wśród celów operacyjnych tej zabawki znajduje się między innymi rozpoznawanie i nazywanie uczuć, zwracanie uwagę na emocje innych osób, a także poznanie różnic i podobieństw między ludźmi.

Gra jest skonstruowana tak, że jednocześnie może brać w niej udział od 2 do 4 uczestników. Proste zasady znane z popularnego domina, stanowią o uniwersalnym i ponadczasowym charakterze gry.

Autor: Aneta Bilska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *