Zaplątani – rodzaje chust do noszenia dzieci

Po ulicach przechadzają się kobiety oplecione chustami. W uwitych „tobołkach” noszą swoje Maluszki. Kolorowe i gładkie, wiązane na plecach lub boku.

W jakie rodzaje chust można zapleść swoje dziecko?

Chusty elastyczne

są polecane w pierwszych czterech miesiącach życia. Dzieci powyżej 9 kg powinny być już noszone w chuście tkanej lub kółkowej. Chusty elastyczne są wykonane z dzianiny, dzięki czemu są delikatne i mięciutkie. Doskonale dopasowują się do kształtu dziecka. Jednocześnie równomiernie rozkładają jego ciężar na obu barkach noszącego. Elastyczna chusta do noszenia niemowlaka ma w zasadzie tylko jedno wiązanie, dzięki czemu nawet mniej wprawne osoby poradzą sobie z jej zamocowaniem. Co ważne dla młodych mam – chusta umożliwia dyskretne karmienie piersią nawet w miejscach publicznych. Dzięki temu zachowamy pełen komfort i intymność dziecka i mamy. Minusem jest to, że możliwe jest tylko noszenie dziecka z przodu.

Chusty tkane

Obecnie są one najbardziej popularne. Chusty te są wykonywane z rożnych materiałów. Na rynku można znaleźć podstawowe bawełniane, oraz takie z domieszką lnu, jedwabiu, konopi lub kaszmiru. Są miękkie i bardzo plastyczne – można je wiązać na wiele sposobów. Dzięki temu możemy wybrać najbardziej dla nas komfortowe plecenie do transportowania dziecka. Są one niezwykle barwne, lecz co ważniejsze bardzo trwałe.

Chusty kieszonkowe

Najprostszy model spośród chust. Jest to pas materiału, który zszyto w odpowiednich miejscach. Po złożeniu tworzy się charakterystyczna kieszonka. Bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Jest ona przeznaczona dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia – aż do osiągnięcia mniej więcej 15 kg. Doskonale sprawdza się dla dzieci ruchliwych. Można ją wiązać tak, aby dziecko nosić na biodrze, brzuchu lub plecach. Jednak, podobnie jak chusta kółkowa, jest ona asymetryczna i ciężar ciała dziecka spoczywa na jednym ramieniu.

Chusty kółkowe

Najmniej popularne z całej czwórki. Podobnie jak przy chuście kieszonkowej – są wiązane niesymetryczne, przez co obciążamy tylko jeden bark. Świetnie nadaje się w sytuacjach, kiedy mamy mało czasu na wyjście i wiązanie innych chust nie wchodzi w rachubę. Wypad do sklepu na szybkie zakupy, odebranie starszego dziecka z przedszkola ? w tych przypadkach jest niezastąpiona. Plusem jest możliwość noszenia w niej zarówno noworodka, jak i większych dzieci. Dodatkowo jest zazwyczaj tańsza od swoich konkurentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *