Zdrowa żywność dla najmłodszych

Otyłość i nadwaga stają się coraz poważniejszym problemem w większości krajów rozwiniętych, w tym także w Polsce. Niepokoi fakt, że z tym problem zmagają się coraz młodsze dzieci..

Główną winę ponoszą w tej sytuacji rodzice, gdyż to oni kształtują nawyki żywieniowe swoich dzieci. Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do tego zadania nasze dziecko z dużym prawdopodobieństwem uniknie zmagania się ze swoją wagą w przyszłości.

Dieta najmłodszych powinna być przede wszystkim zbilansowana. Oznacza to, że nie musimy wcale wykluczać z jadłospisu dziecka wszystkich słodyczy, ale powinny one stanowić niewielką część dostarczanych dziecku węglowodanów.

Znacznie lepszym ich źródłem będą owoce i warzywa, które dziecko powinno spożywać przy każdym posiłku. Rodzice często mają problem z przekonaniem swoich dzieci do tej zasady, jednak przy odrobinie sprytu powinno nam się to udać.

Dzieci jedzą oczami, dlatego posiłki, które im serwujemy powinny być kolorowe i estetycznie podane. W ten sposób dziecko nawet nie zauważy, że w każdym posiłku chytrze przemycamy warzywa. Owoce powinny stanowić natomiast podstawowe przekąski między posiłkami. Z racji bardzo szerokiego wyboru owoców dostępnych w sklepach na pewno uda nam się znaleźć takie, które polubią nasze dzieci. Kolejna istotna kwestia, o której zapomina wielu rodziców to odpowiednie napoje.

Powinniśmy zupełnie wykluczyć z diety dziecka słodkie napoje gazowane. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie czysta woda lub naturalne soki owocowe.

Autor: Karolina Sówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *