Znormatyzowane badanie nasienia

Nawet jedna na pięć amerykańskich par starających się o dziecko ma problemy z płodnością.

Z czego wynikają kłopoty?

Około 15- 20% par starających się o dziecko w Stanach Zjednoczonych ma problemy z płodnością. Problemy występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Czynniki damskie są odpowiedzialne za 35 do 40% przypadków. Zaś czynniki męskie stanowią zdecydowaną większość i są one wykrywane w ponad 50 % przypadków.

Bardzo często problemy z męska rozrodczością są niewykrywalne prze długi czas, aż do momentu kiedy małżeństwo stara się o dziecko.

Wiele czynników jeden problem

Na męską płodność wpływa wiele różnych czynników. Zaburzenia seksualne są jednym najczęstszych przypadków bezpłodności. Nie bez winy są także lubrykanty stosowane podczas stosunków seksualnych, które obniżają ilość spermy.

Także długie przerwy pomiędzy kolejnymi ejakulacjami mogą przyczyniać się do obniżonej płodności. Nie bez znaczenia są także zażywane lekarstwa. Niektóre z antybiotyków na nadciśnienie, wrzody czy leki sterydowe mogą poważnie zaburzać męską płodność.

Co więcej, narkotyki, nadużywanie alkoholu, a nawet palenie papierosów mają szkodliwy wpływ na spermę. Choroby metaboliczne takie jak cukrzyca również podnoszą ryzyko problemów z płodnością.

Problemy strukturalne jak żylaki powrózka nasiennego czy wrodzony brak nasieniowodów mogą powodować problemy. Występowanie żylaków u mężczyzn waha się pomiędzy 6 a 26%.

Rzadkie są ale również zanotowane przypadki osób z operacją przepukliny czy krocza. Nie bez znaczenie pozostają same uwarunkowania genetyczne, takie jak mukowiscydoza bądź zmiany w materiale genetycznym chromosomów Y), które należą do czynników zwiększających problemy z nasieniem.

Test prawdę powie

Jednym z badań, które warto wykonać podczas problemów z męską płodnością, jest badanie nasienia. Kliniki prywatne często dysponują specjalnymi pokojami, w których można oddać nasienie do analizy, bądź wystarczy je przynieść. Przed badaniami lekarz zaleca abstynencję seksualną, która będzie miała wpływ na ocenę parametrów nasienia.

Łyżeczka do herbaty

Badanie nasienia jest podzielone na kilka etapów. Oceniana jest ilość nasienia. Wiele osób jest zaskoczonych faktem, że normalna ilość spermy objętościowo mieści się w połowie łyżeczki do herbaty. Ilość plemników w spermie jest niezwykle ważną rzeczą i jest liczona w milionach plemników na mililitr. Normalne wartości wynoszą więcej niż 20 mln na ml.

Innym ważnym parametrem branym pod uwagę jest ruchliwość plemników. Rozwój plemników oraz to, jak szybo są w stanie poruszać, są mierzone w czterostopniowej skali. Co więcej, badanie nasienia również ma na celu sprawdzenie zawartości białych krwinek, które wskazują na infekcje( zazwyczaj ich badanie powoduje wykrycie prostaty).

Właściwa morfologia

Jednym z najważniejszych czynników przy badaniu nasienia jest morfologia według Krugera. Jest to badanie mikroskopowe plemników ich kształtu główki, wstawki i witki. Większość laboratoriów na wykonuje tego rodzaju badań dlatego w tym calu należy udać się do specjalistycznych placówek.

Zaburzenia płodności męskiej są uleczalne. Leczenie następuje po gruntownych badaniach klinicznych mężczyzny. Są jednak przypadki, kiedy niepłodność męska jest nieuleczalna. Ma to miejsce wówczas gdy są to zaburzenia genetyczne.

 

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z Parens – Klinika Leczenia Niepłodności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *