Akwarium w pokoju dziecięcym – wszystko, co powinieneś wiedzieć, przed zakupem zbiornika

0

Rodzice bardzo często wybierają rybki jako pierwsze zwierzęta dla swoich dzieci. Kierują się głównie tym, że zwierzęta akwariowe nie brudzą, nie niszczą sprzętów w domach, nie trzeba z nimi wychodzić na spacer, no i nie powodują alergii.

Jest to zresztą doskonały pomysł — kolory, ruchy i życie w akwarium wzbudzają ciekawość u dzieci w każdym wieku. Obserwacja ryb często działa uspokajająco na maluchy i zachęca je do poznawania podwodnego świata. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, sprawdź jakie wskazówki dla Ciebie przygotowaliśmy!

Akwarium słodko – czy słonowodne? Które akwarium lepsze dla dzieci?

Chociaż myśl o barwnych, egzotycznych rybkach z akwarium słonowodnego jest kusząca, szczególnie biorąc pod uwagę upodobania dzieci, to jednak dużo lepszym i rozsądniejszym wyborem będzie akwarium słodkowodne. Dlaczego?

Po pierwsze, ze względu na koszty. Akwarystyka słonowodna to stanowczo droższe hobby. Zarówno wyposażenie, jak i utrzymanie takiego akwarium dla dzieci będzie wymagało od Ciebie większego wkładu finansowego.

Po drugie, jeśli jesteś początkującym akwarystą, opieka nad akwarium słonowodnym może Cię przerosnąć, a już tym bardziej będzie ona trudna dla dzieci. Akwaria słodkowodne są bardziej… „wyrozumiałe” i wybaczą Ci drobne potknięcia, takie jak chwilowo za niskie pH, glony czy za późno wykonana podmiana wody. Natomiast w przypadku słonowodnego, małe potknięcie może zakończyć się wielką katastrofą.

Akwarium dla dziecka — jaki zbiornik wybrać?

Czasami można zauważyć reklamy z akwariami dla dzieci. Małe, zdobione, urocze zbiorniki z kolorowym żwirkiem i postaciami z kreskówek. Stop! Zanim sięgniesz po taki zbiornik, musisz wiedzieć, że im mniejsze akwarium, tym więcej pracy. Chociaż może wydawać Ci się to dziwne – mały zbiornik to mniej wody, a mniej wody oznacza więcej brudu i lepsze warunki do namnażania bakterii.

Pierwszy zbiornik powinien być co najmniej 25 litrowy. Profesjonalny sklep akwarystyczny, taki jak np. https://trzmiel.com.pl posiada w swojej ofercie gotowe zestawy akwariowe zawierające, oprócz zbiornika m.in. filtr, grzałkę czy termometr. Warto też pamiętać, aby na początek wybierać niewielkie i mało wymagające rybki, takie np. gupiki, a dodatkowo stosować się do „świętej” zasady akwarystów – na jedną rybę powinno przypadać co najmniej 5 litrów wody. Oznacza to, że w 25 l zbiorniku powinno mieszkać maksymalnie 5 rybek.

Jeśli w domu masz inne zwierzęta, w szczególności koty, dobrze, żeby akwarium posiadało pokrywę, w przeciwnym razie możesz stracić dość szybko kilka rybek.Pamiętaj również, że najlepiej wybierać dekoracje przeznaczone typowo do akwariów. W przeciwnym razie Wasze rybki mogą ulec zatruciu.

Akwarium dla dzieci — środki bezpieczeństwa

Chociaż akwarium dla dzieci to doskonała zabawa i okazja do nauki, jednak pamiętaj o tym, by zachować należyte środki ostrożności.

Wszystkie przewody elektryczne i wtyczki powinny być zabezpieczone i poza zasięgiem dziecka. Sam zbiornik należy zabezpieczyć na półce lub stole tak, aby dziecko bez nadzoru nie miało do niego dostępu. Wszystkie chemikalia, żywność i inne artykuły do ​​pielęgnacji ryb należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj też, że małe dziecko nie może być głównym opiekunem akwarium – wszystkie prace przy rybkach i akwarium muszą być nadzorowane przez osobę dorosłą.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *