Dna moczanowa w ciąży i u dzieci
Dna moczanowa zazwyczaj jest chorobą, która w swoim typowym przebiegu dotyczy głównie mężczyzn. Trzeba mieć na uwadze, że w związku z odrębnymi przypadkami każdego z zachorowań, może również dotknąć osób w innym wieku.
Z tego powodu warto uświadomić sobie, kiedy dna moczanowa zagraża organizmowi oraz co powoduje, że staje się ona realnym zagrożeniem dla danego chorego.
Tylko to pozwala wprowadzić odpowiednią profilaktykę przeciw tej chorobie czy zastosować leczenie, które faktycznie przyniesie efekty na dłuższą metę.
Wiek a dna moczanowa
Nie da się ukryć, że dna moczanowa jest przede wszystkim chorobą dotykają starszych mężczyzn. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się około 50 roku życia, aczkolwiek choroba może działać już wcześniej, przebywając w stadium ukrytym. To utrudnia jej leczenie, jednak nie powinno się zdarzyć, jeśli prowadzona jest odpowiednia profilaktyka. Mężczyźni dwudziestokrotnie częściej cierpią na dnę moczanową – kobiety natomiast są na nią narażone dopiero po menopauzie, kiedy w ich organizmie brak żeńskich hormonów, odpowiedzialnych za obniżanie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi.
Warto wiedzieć, że im wcześniej wystąpią objawy dny moczanowej pod postacią ataku choroby, tym gorsze będzie jej przechodzenie wraz z wiekiem. Dna występująca w młodym wieku sprawia, że kolejne ataki są cięższe oraz występują częściej niż u osób, u których choroba pierwsze znaki dała w późniejszym wieku, przynajmniej po 40 roku życia.
Ciąża a dna moczanowa
Dna moczanowa w ciąży zdarza się wyłącznie u około 1% kobiet oczekujących dziecka. Trzeba tutaj dodać, że sama ciąża nie jest czynnikiem, który będzie nasilał chorobę czy ją wywoływał. Jednocześnie jednak pofolgowanie w sprawach żywienia prowadzi u kobiet w ciąży do zaburzeń metabolizmu, a te z kolei będą powodować często wzrost ilości kwasu moczowego we krwi. Hiperurykemia jest jedną z najczęstszym przyczyn występowania dny moczanowej, dlatego też istotne jest, aby kobieta w ciąży regularnie wykonywała badania lekarskie i pilnowała właściwej diety.
Dna moczanowa nie jest groźna dla płodu, o ile nie występuje w formie bardzo agresywnej i nie powoduje dalszych uszkodzeń narządów. Najbardziej uciążliwe będą ciągłe infekcje – one mogą sprawić, że dziecko urodzi się przedwcześnie. Niekiedy silny stan zapalny może również wywołać konkretne uszkodzenia płodu, dlatego istotne jest, aby stan matki i dziecka znajdował się pod ciągłą kontrolą.
Klasyczne przypadki dny moczanowej nie są groźne dla kobiet ciężarnych, ani ich dzieci. Problemem jest jednak brak odpowiedniego leczenia, które mogłoby być zastosowane w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Sprawia to, że w leczeniu stanów zapalnych sprawdzają się głównie metody naturalne, zaś walka z kwasem moczowym we krwi odbywa się za pośrednictwem odpowiednio dobranej diety.
Dna moczanowa u dzieci
Zazwyczaj dna moczanowa nie występuje u dzieci samoistnie, jako jedyna jednostka chorobowa. Jej objawom towarzyszy zazwyczaj hiperurykemia, połączona z wadami serca czy upośledzeniem pracy nerek. Często dzieci stosujące nieodpowiednią dietę oraz otyłe mogą być bardziej narażone na ataki dny moczanowej.
W każdym przypadku atak dny moczanowej u dziecka musi być zwalczany tradycyjnymi, naturalnymi metodami, które pozwalają na walkę z chorobą, zanim stan zapalny rozwinie się na dobre. Trzeba pamiętać, że diagnostyka ataku dny moczanowej u dzieci jest trudniejsza ze względu na to, że dziecko nie zawsze potrafi określić, co konkretnie je boli. Wówczas niezbędne jest szybkie wykonanie badań.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl – Dna moczanowa bez tajemnic – przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.