Dziecko przyniosło ze szkoły wszy – co robić?

wszy

Są wytrzymałe, silne i szybko się rozmnażają. Ciężar dwa tysiące razy przewyższający ich własną masę to dla nich betka. Podobnie, jak konieczność spędzenia dwóch dni bez jedzenia.

Jak walczyć z takim przeciwnikiem?

Jak poradzić sobie z wszami, które dziecko przyniosło ze szkoły?

Gdzie żyją wszy i gnidy?

O tym za chwilę. Na początek o zarażeniu. Po czym rozpoznać, że dziecko ma wszy? Najczęściej po prostu po tym, że drapie się po głowie. Jeśli na skórze pojawiają się małe, czerwone plamki, powstające w wyniku ugryzienia, można mieć pewność, że we włosach zadomowiły się wszy. Dodatkowym potwierdzeniem będą małe kuleczki – jaja, czyli gnidy.

Nie wszystkie miejsca są tak samo przez wszy cenione. Przykładowo, znacznie lepiej czują się z tyłu głowy. Lubią też zacienione, ukryte przed wzrokiem miejsca za uszami. Zdecydowanie rzadziej zapuszczają się natomiast w okolice czoła.

Zarażanie przez dotykanie

Jak można zarazić się wszami? Najprostszy sposób: przez kontakt z innym dzieckiem, które już je ma. Może do tego dojść podczas zabawy, gdy dzieci są blisko siebie. Najczęściej jednak wtedy, gdy wymieniają się czapkami i szalikami.

Uwaga: to, że jakieś dziecko ma wszy nie znaczy, że jest brudne czy zaniedbane. Owszem, kontrola sprzyja wykrywaniu pasożytów, jednak wszy są doskonale przystosowane do życia wśród ludzi (gdzie indziej nie są w stanie) i zawsze znajdą jakiś sposób na to, żeby dostać się na włosy.

Ruchliwe i wytrzymałe

Jak już zostało powiedziane, wszy to trudny przeciwnik. Są wytrzymałe i mogą przetrwać bez pożywienia nawet kilka dni. Do tego bardzo szybko się poruszają. Dorosłej wszy można w ogóle nie zobaczyć, a ich obecność rozpoznać jedynie po gnidach.

To dlatego mało skuteczne są mechaniczne, tradycyjne metody walki z tymi pasożytami. Trudno jest wszę wyczesać grzebieniem. Niektórzy sugerują, żeby także gnidy usuwać przy pomocy grzebienia. Problem w tym, że taka metoda najczęściej nie przynosi stuprocentowo pewnych rezultatów.

Chemią i elektrycznością

To dlatego najlepszym i najpewniejszym sposobem są specjalne preparaty zwalczające wszawicę. W aptekach internetowych kupicie trzy rodzaje takich środków. Pierwsze oparte są na ziołach, drugie ? substancjach chemicznych a trzecie silikonach. Można także kupić pełny zestaw do walki z wszami, składający się ze sprayu, emulsji i specjalnego grzebienia do usuwania martwych pasożytów. Z reguły środek przeciw wszom aplikuje się raz, po czym powtarza się procedurę po tygodniu.

Oprócz środków tego rodzaju można także wypróbować specjalny grzebień elektroniczny. Jak to działa? Otóż między zębami grzebienia wytwarzane jest napięcie elektryczne o mocy wystarczającej do zabicia wszy. Szczotkowanie pozwala usunąć je wraz z gnidami.

Ważne, że kompleksowo

Na koniec ważna informacja. Kiedy dziecko przyniesie ze szkoły wszy, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Chodzi o zapobiegnięcie sytuacji, w której pasożyty przetrwałyby na głowie rodzica czy rodzeństwa. Trzeba też zrobić porządek z pościelą i ubraniami, na których przez dzień lub dwa mogą przebywać wszy.

A potem po prostu regularnie sprawdzać, czy na głowie dziecka znowu nie pojawili się nieproszeni goście.

Tekst zredagowany został przy wsparciu farmaceutów z apteki Cefarm24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *