Dzień dziecka w Polsce i na świecie

dzień dziecka

Dzień Dziecka to święto, które jest obchodzone na całym świecie, zwykle w różne dni w zależności od kraju. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, natomiast w innych krajach daty te mogą się różnić.

Dzień dziecka w Polsce i poza nią

Początki obchodów Dnia Dziecka sięgają końca XIX wieku, kiedy to na prośbę działacza społecznego i pedagoga Janusza Korczaka zaczęto organizować Dni Dziecka w różnych miastach. Dzień Dziecka został oficjalnie ustanowiony przez Ligę Narodów w 1925 roku i jest obchodzony w wielu krajach na świecie.

W Polsce Dzień ten jest dniem wolnym od szkoły i pracy, a dzieciom organizowane są różnego rodzaju imprezy i zabawy, a także otrzymują prezenty od rodziców, dziadków czy innych bliskich. W innych krajach obchody Dnia Dziecka mogą wyglądać inaczej – np. w niektórych krajach organizowane są konkursy dla dzieci, w innych natomiast dzieci są zapraszane na specjalne pokazy czy wystawy.

Niektóre kraje obchodzą Dzień ten w innych dniach niż Polska. Na przykład w Chinach przypada na 1 czerwca, podobnie jak w Polsce, natomiast w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest w drugą niedzielę czerwca. W Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej jest obchodzony 30 kwietnia.

Skąd się wzięła tradycja dnia dziecka?

Tradycja obchodzenia Dnia Dziecka ma swoje korzenie w ruchu społecznym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku w Europie i USA. W tym okresie zaczęto zwracać uwagę na potrzeby i prawa dzieci oraz na ich szczególną sytuację w społeczeństwie.

Jeden z najważniejszych działaczy w tym ruchu, Janusz Korczak, już w 1920 roku zaproponował wprowadzenie specjalnego dnia poświęconego dzieciom, na którym miałyby one okazję do zabawy, odpoczynku i integracji z rówieśnikami. Pomysł ten szybko spotkał się z poparciem i Dzień Dziecka zaczął być obchodzony w różnych krajach.

W 1954 roku UNESCO ustanowiło 20 listopada Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, który miał na celu podkreślenie znaczenia ochrony i promocji praw dzieci na całym świecie. Jednak w wielu krajach, w tym w Polsce, Dzień Dziecka nadal jest obchodzony 1 czerwca.

Współcześnie Dzień ten jest jednym z najważniejszych świąt dla dzieci, podczas którego organizowane są różnego rodzaju imprezy, zabawy i konkursy, a także wręczane są prezenty. To także okazja do przypomnienia o prawach i potrzebach dzieci oraz do refleksji nad ich rolą w społeczeństwie.

Co można robić z dzieckiem w ten dzień?

Dzień ten to świetna okazja, aby spędzić czas z dzieckiem i zorganizować mu niezapomnianą zabawę. Oto kilka propozycji, co można robić z dzieckiem w ten dzień:

  • Wyjście na piknik – można zabrać dziecko na piknik na łonie natury. Wspólnie można przygotować przekąski, zapakować koc i cieszyć się spokojnym czasem w plenerze.
  • Oglądanie filmów – można z dzieckiem obejrzeć ulubione bajki lub filmy, a także przygotować wspólne przekąski.
  • Wizyta w parku rozrywki – w parku rozrywki można spędzić aktywnie czas, jeżdżąc na karuzelach, kolejce górskiej czy innych atrakcjach.
  • Zajęcia sportowe – można zapisać dziecko na zajęcia sportowe, np. do klubu sportowego czy siłowni.
  • Wyjście do kina – można z dzieckiem wybrać się do kina na seans filmowy, najlepiej wybierając dla niego film odpowiedni do wieku i zainteresowań.
  • Wizyta w muzeum czy galerii sztuki – można z dzieckiem odwiedzić muzeum czy galerię sztuki i zapoznać je z ciekawymi eksponatami.
  • Warsztaty plastyczne – można zorganizować dla dziecka warsztaty plastyczne, podczas których będzie mogło tworzyć coś własnymi rękami.
  • Gra w gry planszowe – można spędzić czas z dzieckiem grając w ulubione gry planszowe, co pozwoli na dobrą zabawę i jednocześnie nauczy dziecko logicznego myślenia i planowania.
  • Wyjście do teatru lub na koncert – można z dzieckiem wybrać się na teatrzyk lub koncert, aby wprowadzić je w świat sztuki i muzyki.
  • Spacer – można z dzieckiem wybrać się na spacer, podczas którego będzie można porozmawiać, podziwiać przyrodę i spędzić czas na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, że to dzień poświęcony dziecku, dlatego warto zapytać, co mu się podoba i co chce robić, aby dziecko czuło się szczególnie docenione i uwzględnione.

Jakie prezenty na dzień dziecka – zależnie od wieku?

Wybierając prezent na Dzień dla Dziecka, warto zwrócić uwagę na wiek dziecka i jego zainteresowania. Oto kilka propozycji prezentów dla różnych grup wiekowych:

Dla dzieci w wieku do 3 lat:

Zabawki interaktywne, np. chodzące lub mówiące pluszaki,
Klocki lub układanki dostosowane do wieku dziecka,
Zestaw do rysowania i malowania,
Skakanka lub piłka,
Gry planszowe dla najmłodszych, np. „Puzzle Gąsienica” lub „Zwierzątka w ogrodzie”.

Dla dzieci w wieku 4-6 lat:

Zestaw kreatywny, np. zestaw do wytwarzania biżuterii,
Książki ilustrowane z ciekawymi opowiadaniami,
Zestaw do nauki pisania i rysowania,
Gry planszowe, np. „Lotto Zwierzątka” lub „Zgadnij, kto to?”,
Zabawki edukacyjne, np. nauka liczenia czy alfabetu.

Dla dzieci w wieku 7-9 lat:

Zestaw do eksperymentów naukowych,
Książki przygodowe lub fantasy,
Gry planszowe, np. „Monopoly Junior” lub „Blokus”,
Zestaw do robienia biżuterii lub koralików,
Skuter lub hulajnoga.

Dla dzieci w wieku 10-12 lat:

Gry komputerowe lub konsolowe,
Książki dla starszych dzieci, np. „Harry Potter” czy „Władca Pierścieni”,
Zestaw do programowania lub robienia robota,
Sprzęt sportowy, np. piłka do koszykówki lub rakieta do tenisa,
Zestaw do projektowania mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *