Jak przygotować się do macierzyństwa?

0

Wiele osób mówi, że macierzyństwo to najtrudniejsza rola w życiu – bo nie można się do niej w pełni przygotować. Z pewnością wiele rzeczy zaskoczy Cię jako mamę, ale są też takie, o których warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Jakie kwestie można uprzednio zaplanować? Skąd czerpać informacje dotyczące prawidłowego przebiegu ciąży? Przekonaj się!

Dlaczego warto przygotowywać się do roli mamy?

Nie wiesz, jaki kolor włosów będzie miało Twoje dziecko, ani jak w przyszłości ukształtuje się jego charakter. Na etapie, gdy jesteś w ciąży, nie musisz jednak skupiać się na takich rzeczach, lecz raczej na tym, by maluch rósł prawidłowo w Twoim brzuchu i przyszedł na świat w terminie, zdrowy. Dla obojga rodziców, ale też członków ich rodzin, noworodek, który ma za chwilę pojawić się na świecie to wiele oczekiwań z tym związanych, ale również sporo wyrzeczeń, których warto mieć świadomość.

Jak przygotować się na zmianę trybu życia o 180 stopni po porodzie?

Informacje dotyczące postępowania w czasie tych 9 miesięcy czerp wyłącznie od swojego ginekologa – nikt inny nie zna Twojego stanu zdrowia tak dobrze, jak on.  Przygotuj się na nadchodzące miesiące w sposób racjonalny – zobacz, ile urlopu macierzyńskiego Ci przysługuje, ustal, kto będzie się zajmował maluchem w przyszłości, poproś bliskich o pomoc w pierwszych tygodniach. To na pewno Ci się przyda i pomoże uzyskać potrzeby stan spokoju ducha.

Jak się prawidłowo odżywiać w ciąży?

Bardzo ważne jest, aby w tym szczególnym czasie unikać niektórych produktów – alkoholu, kawy, papierosów, ale również serów pleśniowych, owoców morza, surowego mięsa czy niemytych warzyw i owoców. Dla pań będących w tym stanie mogą one być podwójnym zagrożeniem z uwagi na wrażliwość płodu na wiele bakterii czy wirusów. Najlepiej odżywiać się posiłkami przyrządzanymi w sprawdzonych źródłach lub samodzielnie, jak najlepszej jakości i jak najmniej przetworzonymi. Nie wolno wówczas zażywać żadnych leków na własną rękę – nawet tych dostępnych bez recepty lub preparatów z witaminami. Suplementacja w ciąży kwas foliowy dla kobiet, które są w pierwszym trymestrze lub dopiero planują w najbliższym czasie starać się o potomstwo, nie powinna odbywać się bez zalecenia lekarza. Udaj się do ginekologa, jeśli chcesz zacząć starać się o dziecko i uczęszczaj do niego regularnie, przestrzegając kalendarza kolejnych badań oraz medycznych zaleceń. Dbając o siebie uspokajasz się, a mniej stresu to większa szansa na to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – nie zaniedbuj więc własnego dobrego samopoczucia!

Ciesz się nadchodzącym macierzyństwem!

Bardzo ważne jest jednak dla kobiet, aby wiedziały, że w tym szczególnym okresie nie są same. Powinny odczuwać wsparcie najbliższych i zająć się przede wszystkim własnymi potrzebami – wyciszeniem, odpoczynkiem, spacerami i zdrową dietą. Odpuść sobie czasem rzeczy mniej ważne, jak sprzątanie, czy czynności, które nie sprawiają Ci przyjemności. Nie zapominaj jednak o tych, które mogą pomóc Ci w urodzeniu zdrowego malucha – czyli o regularnych kontrolach u swojego lekarza prowadzącego, zdrowej diecie. Ciesz się swoją przyszłą rolą!

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *