Próchnica u dzieci -problem coraz większy!

Próchnica wśród dzieci to problem znany od lat, jednak eksperci alarmują, że w ostatnim czasie widać jej prawdziwą epidemię. Ze statystyk wynika, że aż 95% polskich 18-latków ma próchnicę. Wśród dzieci w wieku 6 lat odsetek ten przekracza 85%!

Stomatolodzy zdecydowali się nawet na wystosowanie apelu do Ministra Zdrowia.

Proszą w nim o rozszerzenie dotychczasowych działań profilaktycznych i opracowanie długofalowej Strategii Walki z Próchnicą u Dzieci i Młodzieży. Zwracają w nim uwagę na to, że polskie dzieci nie mają zagwarantowanej wystarczającej opieki stomatologicznej, co wynika m.in. z ograniczonego koszyka refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń z zakresu stomatologii dziecięcej oraz z zaniżanych płac uzyskiwanych przez stomatologów posiadających specjalizację dziecięcą.

Okazuje się, że praca dentystów leczących małych pacjentów jest wyceniana niżej od pracy stomatologów osób dorosłych. Różnice w pensjach zniechęcają do starań o kwalifikacje pozwalające na pracę z dziećmi, a to powoduje, że w kraju widoczny jest niedobór tego typu specjalistów.

Poza tym stomatolodzy w swoim apelu zaznaczają, że niezbędne jest podjęcie zakrojonych na szeroką skalę działań profilaktycznych kierowanych do uczniów i ich rodziców. Zdaniem ekspertów, edukację na temat higieny jamy ustnej należy zaczynać od najmłodszych lat, poszerzając także o edukację kobiet spodziewających się dziecka.

W apelu jest też mowa o potrzebie zapewnienia lepszej edukacji stomatologom, którzy powinni uczyć się, w jaki sposób należy pracować z dziećmi. Oprócz tego, dentyści uznali, że większą rolę w edukacji dotyczącej zdrowych zębów powinny odgrywać placówki oświatowe.

A jak najłatwiej zapobiegać próchnicy? Należy dbać o higienę jamy ustnej oraz prawidłową dietę. Najważniejsze są zdrowe nawyki, do których zalicza się regularne i dokładne szczotkowanie zębów oraz czyszczenie ich przy pomocy nici dentystycznych. Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko, jak istotne jest wykonywanie tych zabiegów. Warto również uświadamiać znaczenie właściwej diety.

W trosce o zdrowie malucha rodzice powinni unikać podawania mu nadmiaru słodkich przekąsek. Odradza się też spożywanie pokarmów przesadnie kwaśnych, które niszczą szkliwo. W przypadku dzieci niezwykle istotne jest też lakowanie zębów, ich lapisowanie i fluoryzacja. Te zabiegi wzmacniają zęby i zmniejszają ryzyko próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *