5 zasad bezpieczeństwa w internecie, czyli dzieci i młodzież na wakacjach w sieci

Mama i syn siedzący na kanapie przed komputerem

Wakacje to okres, kiedy dzieci mają zdecydowanie więcej czasu wolnego i… znaczną jego część spędzają w sieci. Oto 5 zasad, które w związku z tym warto wprowadzić w życie – w końcu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest bardzo istotne!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak nauczyć dziecko tworzyć silne hasła zabezpieczające,
  • co dziecko powinno wiedzieć o ochronie danych osobowych w sieci,
  • jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z publicznych sieci wi-fi,
  • co dziecko musi wiedzieć o bezpieczeństwie zakupów online,
  • co zrobić, gdy dziecko padnie ofiarą oszustów internetowych.

Chcesz mieć pewność, że podczas wakacji Twoje dziecko będzie w pełni bezpieczne? Ostrożność podczas kolonii, spotkań z przyjaciółmi czy beztroskiej zabawy to jedno. Druga kwestia to zasady bezpieczeństwa w internecie – oto TOP 5 najważniejszych kwestii!

1. Jak zachować bezpieczeństwo w internecie? Silne hasło zabezpieczające

Wytłumacz dziecku, że wszelkie jego konta – mailowe, na różnego rodzaju serwisach społecznościowych czy w sklepach internetowych – powinny być zabezpieczone silnym hasłem, tak aby utrudnić oszustom jego potencjalne złamanie. Co to znaczy? Jako hasło nie sprawdzi się np. data urodzin czy własne imię. Jeśli dziecku zależy, by rolę hasła pełnił konkretny wyraz, to lepiej niech będzie to np. imię ulubionego bohatera książkowego albo sportowca, ale koniecznie uzupełnione o dużą literę, kombinację cyfr oraz znaki specjalne. Ważne, by nie ustawiać tego samego hasła do kilku kont – każde powinno być zabezpieczone innym, unikalnym hasłem.

2. Bezpieczeństwo w internecie – zasady ochrony danych osobowych

Naucz dziecko, że w żadnej sytuacji nie powinno przekazywać swoich danych osobom w sieci, poznanym np. na czatach, forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Warto pamiętać, że dane osobowe to nie tylko imię i nazwisko, ale także adres, numer telefonu, numer legitymacji szkolnej czy PESEL. Przekaż dziecku, że jeśli ktokolwiek będzie je nagabywać o takie informacje, powinno natychmiast przerwać korespondencję i zgłosić ten fakt osobie dorosłej.

3. Bezpieczeństwo w internecie dla dzieci i młodzieży – uwaga na publiczne wi-fi!

Dzieci i młodzież bardzo chętnie korzystają z publicznych sieci wi-fi udostępnianych w galeriach handlowych, hotelach, kawiarniach czy na lotniskach. Z jednej strony, jest to dobra opcja dla osób wykluczonych cyfrowo, z drugiej – publiczne sieci wi-fi są problematyczne, bo nigdy nie ma się pewności, kto je udostępnia i kto z nich korzysta. Dlatego warto nauczyć dziecko ograniczonego zaufania do takich sieci i uczulić, by korzystało z nich np. tylko do zwykłego przeglądania stron w sieci, ale nie logowało się na swojego maila czy na konto bankowe (w przypadku starszych dzieci).

4. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie – zakupy online

Zgodnie z obowiązującym prawem pełną zdolność do czynności prawnych – czyli m.in. zakupów online – zyskują w Polsce dopiero osoby po ukończeniu 18. roku życia. W praktyce jednak młodsze dzieci mogą dokonywać zakupów towarów i usług związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – mogą sobie kupić książkę, coś do jedzenia i picia, bilet komunikacji miejskiej itp. Warto nauczyć dziecko zasad bezpiecznego dokonywania zakupów online, zwłaszcza jeśli posiada konto w banku (wiele banków oferuje taką opcję dla młodzieży powyżej 13. roku życia). Oczywiście wskazane jest także ustanowienie limitu dziennych transakcji kartą albo wydatków w skali miesiąca.

5. Zastrzeżenie karty – kluczowe dla bezpieczeństwa pieniędzy

Zgubienie lub kradzież karty, a także przypadkowa utrata ich danych może zdarzyć się każdemu – zarówno osobom dorosłym, jak i młodym. Przekaż dziecku, że jeśli coś takiego mu się przytrafi, nie musi obawiać się kary, a jego głównym zadaniem jest jak najszybsze zgłoszenie do Ciebie tego faktu. W takiej sytuacji kluczowe jest bowiem jak najszybsze zastrzeżenie karty, by zabezpieczyć dostęp do znajdujących się na koncie pieniędzy. W wygodny sposób można to zrobić przez System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, prowadzony przez Związek Banków Polskich. Wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828 – system automatycznie połączy Cię z bankiem, gdzie zlecisz odpowiednią dyspozycję.

Edukacja dziecka z zakresu bezpieczeństwa w internecie jest bardzo istotna – może ona uchronić młodego człowieka przed wieloma zagrożeniami i pozwoli korzystać z sieci w pożyteczny, rozsądny sposób!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *