Andrzejkowe zabawy dla dzieci

Andrzejki to ostatnia noc listopada, która stanowi dobrą okazję do zorganizowania hucznej zabawy przed adwentem.

Przyjęło się też, że jest to noc wróżb.

Jakie zabawy i wróżby można na ten wieczór zapewnić dzieciom? Pomysłów jest wiele, lecz należy dostosować je przede wszystkim do wieku dzieci.

Zabawy andrzejkowe dla dzieci

Najważniejsze jednak, żeby nie zabrakło muzyki, tańców oraz prostych wróżb.
Dla najmłodszych dzieci warto przygotować nieskomplikowane zabawy, które dla wszystkich
uczestników będą zrozumiałe.

Przykładem jest wyciąganie jabłek z miski pełnej wody przy pomocy zębów.

Należy jednak zadbać o to, żeby każde jabłko miało długi ogonek ułatwiający chwytanie. Żeby maluchy nie czuły się rozczarowane, każdemu należy wręczyć nagrodę za starania. Mogą to być cukierki czy lizaki. Innym pomysłem dla najmłodszych jest wróżba wskazująca, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać. Dla ułatwienia, zamiast napisów, na kartkach można zawrzeć obrazki przedstawiające osoby parające się daną profesją.Dzieci powinny losować po jednej karteczce, która ma pokazać, kim będą w przyszłości.

Inną propozycją jest losowanie sznurówki. Dzieci powinny wyjąc po jednej sznurówce z buta. Następnie każdy losuje jeden sznureczek i porównuje się ich długości. Ten, kto będzie miał najdłuższy, urośnie największy.

Nieodłącznym elementem andrzejkowych zabaw i wróżb jest lanie wosku przez klucz. Wśród najmłodszych zabawa powinna być w pełni kontrolowana przez dorosłych. Mają oni nie tylko pilnować, by nikomu nie stała się krzywda, ale też kreatywnie odczytywać przyszłość z różnych kształtów wosku.

Dla starszych dzieci zabawą może być przebijanie serca pełnego imion. Dziewczynki wbijają igłę w serce, na którego odwrocie znajdują się męskie imiona. W jakie trafią – takie będzie imieniem ich męża.

Taka sama zabawa, ale z sercem pełnym żeńskich imion może być prowadzona wśród chłopców, by poznali imię przyszłej żony. Natomiast w większej grupie dzieci dużo śmiechu zapewni przestawianie butów. Każda osoba będzie musiała ustawić swój but w prostej linii wiodącej do drzwi. Gdy butów zabraknie, za ostatnim stawiamy ten, który był pierwszy i zaczynamy nową kolejkę. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg, najszybszej zmieni stan cywilny.

Więcej pomysłów można znaleźć w sieci oraz poradnikach drukowanych. Jednak poza wróżbami, warto organizować też konkursy i quizy.

Mogą to być pytania z różnych kategorii lub odgadywanie piosenek po samej melodii. Można też przygotować konkurs karaoke czy wyścigi sportowe.

Autor: Sonia S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *