Bajki dla dzieci – jak je wybierać?

Bajki dla dzieci są jednym z najważniejszych przeżyć emocjonalnych okresu dzieciństwa. Dzięki bajkom łatwiej zrozumieć świat, łatwiej znaleźć w nim swoje miejsce. Bajki to rodzaj emocjonalnej zabawy, podczas której działa przede wszystkim wyobraźnia.

Wielu rodziców ma problem z wyborem bajek dla dziecka, czy to chodzi o książeczkę czy film. W doborze bajek warto kierować się intuicją, wybierając to, co się nam akurat podoba, co uznajemy za wartościowe, ale można także czytać dziecku to, co kiedyś czytali nam nasi rodzice.

W literaturze dziecięcej też bowiem istnieje pojęcie klasyki. Wartościowe teksty nie tracą z upływem czasu, a skoro były wartościową lekturą dla nas prawdopodobnie i nasze dziecko się nimi zachwyci. Warto także popatrzeć co lubią inne dzieci, bo każdy wiek ma swoich idoli.

Zwróćmy uwagę na to, jakie bajki nasze dziecko lubi. Jeśli nie przepada za opowiadaniami ze zwierzętami, nie zmuszamy go do oglądania, czy słuchania takich bajek.

Mądry rodzic to taki, który niezależnie od wieku dziecka, pokazuje świat, ale i daje prawo wyboru. Jeśli córeczka uwielbia bajeczki o strażakach, kupmy książeczkę o strażakach, pozwólmy jej decydować. Wieczorem zaś kiedy czytamy dziecku na dobranoc, pozwólmy mu wybrać tę bajkę na którą akurat dziś ma ochotę.

Oczywiście należy przeglądnąć książeczkę, zapoznać się z recenzją dane bajki, jeśli to możliwe. Im więcej będziemy wiedzieć o dziecku, tym łatwiej będzie wybrać mu bajkę, która go zainteresuje.

Dobrym sposobem wyboru bajki dla dziecka jest również kupowanie książeczek polecanych przez rodzinę i zaufanych znajomych.

Warto wybierać bajki pisane prostym, zrozumiałym językiem. Dobór bajek musi być oczywiście uzależniony od wieku. Dla najmłodszych trzeba poszukać krótszych bajeczek, żeby dziecko nie znudziło się w trakcie czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *