Jak zachęcić dziecko do mycia ząbków?

Dziecko trzeba przyzwyczajać do szczoteczki już od najmłodszych lat, aby uniknąć sytuacji, kiedy każde mycie zębów jest codzienną torturą. Im wcześniej dziecko przyzwyczai się do szczotkowania zębów, tym szybciej nabierze poczucia obowiązku codziennego mycia zębów.

A przecież nawyki wyuczone w dzieciństwie mają ogromny wpływ na zdrowe zęby w dorosłym życiu. Jak sprawić, by dziecko chciało regularnie myć zęby?

Przyzwyczajenie dziecka do szczoteczki do zębów powinno się rozpocząć już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Prawidłowe nawyki codziennej higieny jamy ustnej nauczone w dzieciństwie mają ogromny wpływ na zdrowe zęby w dorosłym życiu. Potrzeba czasu, by ukształtować prawidłową technikę mycia zębów. Z tego powodu używanie manualnych szczoteczek do zębów przez ?niewprawione? osoby nie jest skuteczne.

Najlepiej, by dziecko myło zęby po każdym posiłku albo chociaż 3 razy dziennie. Niestety badania przeprowadzone przez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy? potwierdziły, że co czwarty uczeń szkoły podstawowej, a w przypadku chłopców nawet co trzeci szczotkuje zęby tylko raz dziennie.

Jak zamienić przykry obowiązek mycia zębów w dobrą zabawę?

Firma Philips wyszła naprzeciw potrzebom najmłodszych poprzez stworzenie sonicznej szczoteczki do zębów Philips Sonicare for Kids, którą mogą używać dzieci już od 4 roku życia. Szczoteczka została tak zaprojektowana, by zachęcić dziecko i pomóc mu nauczyć się prawidłowej higieny jamy ustnej, sprawiając, że codzienne mycie zębów staje się dobrą zabawą. Wesołe melodyjki, emitowane przez szczoteczkę, zachęcają dziecko do dokładnego mycia zębów, a specjalny timer stopniowo wydłuża czas szczotkowania do zalecanego przez dentystów 2-minutowego.

Szczoteczka Philips Sonicare posiada aż 8 naklejek na panel główny, które pozwalają dziecku zmieniać jej wygląd w zależności od upodobań. Dwa rodzaje miękkich końcówek dołączone do zestawu są specjalnie dopasowane do buzi dziecka i posiadają dodatkowo specjalną gumową powierzchnię ochronną zabezpieczającą delikatne zęby i dziąsła dziecka przed uszkodzeniem. Szczoteczka jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, a przyjazne tryby pracy dostosowują moc czyszczenia do wieku i potrzeb dziecka. Dodatkowym atutem szczoteczki Philips Sonicare jest antypoślizgowy, ergonomiczny uchwyt ułatwiający trzymanie szczoteczki i zabezpieczający przed wyślizgnięciem się szczoteczki z rączki dziecka. Pomaga on także w wygodnym nałożeniu pasty do zębów na włosie szczoteczki.

Badania wykazały, że dzieci chętniej myją zęby elektryczną szczoteczką do zębów Philips Sonicare for Kids niż zwykłą szczoteczką manualną (1). A dodatkowo jest to bardziej skuteczne, gdyż szczoteczka soniczna Philips Sonicare usuwa nawet do 75% więcej osadów płytki nazębnej niż klasyczna szczoteczka do zębów (2). Tylko tyle potrzeba, by codzienne mycie ząbków Twojego dziecka, z przykrego obowiązku zamieniło się w doskonałą zabawę.

  1. Defenbaugh J, Schmitt P, Master A, Jenkins W, Strate JInternational J Pediatric Dent 2009;19:s1
  2. Milleman J, Putt M, Olson M, Master A, Jenkins W, Schmitt P, Strate JInternational J Pediatric Dent 2009;19:s1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *