Kiedy zacząć dziecko uczyć pływania?

Chociaż dla niektórych brzmi to nieco nieprawdopodobnie, to jednak naukę pływania u dziecka można rozpocząć już w 2. miesiącu jego życia. Jak to możliwe, że taki malec poradzi sobie z czynnością, której nie potrafi wielu dorosłych? Dzieje się tak dlatego, że szkrab w tym wieku wciąż jeszcze pamięta okres życia płodowego.

Posiada odruchy typowe dla płodu, który przecież przez cały okres ciąży przebywał w otoczeniu płynów. Małe dziecko wie, że nie należy otwierać ust podczas pływania, bo może to powodować zachłyśnięcie. Poza tym, daje się łatwo nauczyć odpowiednich ruchów rączkami i nóżkami.

Co więcej, nauka pływania w tym wieku jest wręcz wskazana ze względu na to, że w późniejszych miesiącach życia, stopniowo zanikają zdolności, które maluch wyniósł z życia w łonie matki. Z wiekiem pojawia się większa ostrożność w kontaktach z wodą, co w pewnym stopniu hamuje proces nauki.

Jako, że opiekun nie zawsze jest przygotowany do profesjonalnego zajęcia się dzieckiem na basenie, wiele obiektów tego typu proponuje zajęcia z wykwalifikowanymi trenerami mającymi doświadczenie w pracy z niemowlakami. Mimo, że taki kurs jest nieco kosztowny, to na pewno pozostaje w pełni opłacalny. Dziecko nauczone pływania już nigdy nie zapomni, jak należy poruszać się w wodzie. Uprawianie tego sportu przyniesie malcowi wiele korzyści. Stymuluje ono ogólny rozwój układu ruchu, bardzo pozytywnie oddziałuje na kręgosłup, jest dobrym treningiem mięśni i stawów.

Pływanie w pewien sposób uspokaja dziecko, a uprawiane wraz z rodzicem, zacieśnia więzi między najbliższymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *