Odpowiednie łóżko dla dziecka – jak je wybrać?

Bez względu na wiek dziecka, bo to główna zasada wybierania dla niego łóżka, sprawdźmy czy dany model posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. To właśnie atesty sprzyjające konkretnemu wiekowi dziecka będą gwarancją jego komfortowego i bezpiecznego snu. Większość nowoczesnych modeli łóżek ma takie atesty wymienione na opisie produktu, metce i w ulotce producenta.

Jak dopasować łóżko dla dziecka do jego wieku?

Pierwsze po urodzeniu łóżeczko dla noworodka dobrze jest kupić tak, by łączyło one cechy łóżka tradycyjnego z barierkami bezpieczeństwa oraz kołyski. Maluch szybko przestawi się z kołysania kojarzącego się z brzuchem mamy, ale najpierw dobrze jest mu to zapewnić.

Łóżka dla dzieci w wieku do 2 lat – optymalnie takie, które będą wyposażone w demontowane barierki bezpieczeństwa. Dziecko będzie się tu kręcić i bawić, więc rolą rodzica jest upewnienie się, że przypadkiem z takiego łóżka dla dzieci nie wypadnie.

Łóżka dla 4 latków większe niż poprzednie, optymalne rozmiary polecane przez ekspertów od dziecięcego bezpieczeństwa i samych producentów łóżek to 160 na 80 cm. Dzieci w tym wieku są bardzo energiczne, więc muszą mieć dla siebie przestrzeń.

Jakie łóżka dla dzieci w wieku 6 lat? Najlepiej maksymalnie zbliżone do tych dla dorosłych, chociaż w mniejszej wersji. W tym wieku dziecko naśladuje rodziców i chce tego samego co oni, więc przesadzanie z łóżkiem zbyt dziecinnym czy kolorowym na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Od siódmego roku życia pociecha nabiera więcej samodzielności i jest to już te wiek, w którym wybór mebli do pokoju dziecięcego warto wykonać z jej udziałem. Dopytajmy, jakie dziecko ma pomysły i część z nich pozwólmy zrealizować. Oczywiście biorąc pod uwagę możliwości finansowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *