Poczytaj dziecku: książki, książeczki, czytankowo

O licznych zaletach czytania dziecku nie trzeba nikogo przekonywać: jest to świetna forma spędzania razem czasu, pogłębia więź między pociechą a opiekunem, a także sprzyja rozwojowi malucha.

Mamo, tato – poczytaj smykowi. To się opłaca!

Przede wszystkim czytanie na głos poszerza zakres słownictwa dziecka, uczy prawidłowego formułowania myśli w zdania, uczy gramatyki, kształtuje wyobraźnię oraz koncentrację.

Co więcej – dobrze dobrane lektury do wieku i zainteresowań dziecka poszerzają jego wiedzę o świecie, kształtują postawy moralne i sposoby postępowania. Dzięki regularnemu czytaniu pociechy szybciej przyswajają sobie pojęcia abstrakcyjne jak miłość, przyjaźń, empatia i altruizm, które w książkach jest zarysowane konkretnymi przykładami sytuacyjnymi.

Wśród licznych korzyści płynących z czytania dziecku należy wymienić również rozwijanie ich języka, który stanowi podstawę myślenia i wnioskowania, a także wyciągania uogólnionych wniosków i porównywania.

Dzięki lekturze malec ma szansę poznać świat wykraczający poza jego codzienne, dotychczasowe doświadczenia. Z wielu badań wynika, że dzieci, którym czytano we wczesnym dzieciństwie, lepiej radzą sobie w szkole, lubią się uczyć, są bardziej kreatywne, a także nie mają problemów z myśleniem.

Z tego powodu warto rozpocząć czytanie na głos już od pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, mając na uwadze, że tak małe dzieci interesują głównie wyższe dźwięki.

Wybór książek, odpowiednich do wieku i zainteresowań pociechy jest równie ważny jak modulacja głosu w trakcie czytania. Najlepiej, gdy wspólnie z dzieckiem wybierzecie się na zakupy do księgarni, kupując interesujące lektury.

Dla młodszych dzieci przeznaczone są książeczki i czytanki z prostą fabułą (zobacz przykładowe), o niewielkiej objętości, bogato ozdobione obrazkami i rysunkami, a dla dzieci starszych rozbudowane książki z wielowątkowymi fabułami, równie bogato ilustrowane.

Całkiem najmniejszym warto polecić kolorowanki, lub pierwsze książeczki edukacyjne, to im się na pewno spodoba!

Warto wprowadzić codzienne czytanie do poduszki zamiast oglądania bajek w telewizji czy grania na komputerze – już 20 minut dziennie przyniesie ogromne korzyści!

Autor: Joanna W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *