Wady postawy u dzieci – jak zapobiegać i leczyć?

wady-postawy

Według najnowszych statystyk, aż 80% dzieci ma problem z rozmaitymi wadami postawy, co jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Jak zauważyć, że coś się dzieje i jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci?

Podstawową przyczyną powstawania wad postawy, a więc płaskostopia, wklęsłych czy wypukłych pleców, a także skoliozy jest siedzący tryb życia. Przeciętnie dziecko spędza większość dnia w pozycji siedzącej – w szkolnej ławce, w domu przy lekcjach, przy komputerze lub oglądając telewizję. Pierwszą kwestią w profilaktyce wad postawy jest więc zapewnienie dziecku jak największej porcji ruchu. Doskonałą formą aktywności jest pływanie, które odciąża stawy. Ponadto należy zadbać o jego łóżko, które powinno być w miarę możliwości twarde oraz równe, natomiast poduszka nie powinna być gruba, puchowa.

Biurko, przy którym nasza pociecha odrabia lekcje powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, a krzesełko najlepiej z regulowaną wysokością. Warto ograniczyć czas spędzany przez telewizorem i komputerem, a także kontrolować postawę dziecka.

Jak zauważyć pierwsze objawy wad postawy?

Poprośmy, żeby dziecko stanęło prosto i opuściło ręce luźno wzdłuż ciała ? sprawdzamy czy łopatki oraz barki znajdują się w linii prostej, to samo dotyczy bioder.

Podczas skłonu kręgi powinny również biec w linii prostej, co można wyczuć palcami, a często jest to też widoczne gołym okiem. Należy przyjrzeć się także kolanom, które do 10 roku życia mają prawo być ustawione koślawo (w kształcie „X”). Jeśli jednak odstęp między kolanami po złączeniu nóg jest większy niż 5 cm, należy skonsultować się z lekarzem, podobnie jak w przypadku odstępstw od pozostałych norm.

Jeżeli zauważymy któryś z tych objawów, warto po konsultacji z ortopedą wprowadzić do życia codziennego dziecka serię ćwiczeń korekcyjnych.

Dla młodszych dzieci mogą stanowić one formę zabawy, na przykład podczas spaceru czy właśnie wyjścia na basen.

Autor: Aneta Bilska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *