Wybieramy meble dla nastolatka

Pokój nastolatka nie musi być przedmiotem nieustannych sporów toczonych przez młodego człowieka z jego rodzicami. Wybór mebli może być przemyślany i satysfakcjonujący każdą ze stron. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie kroki podjąć chcąc osiągnąć ten cel.

Meble dla nastolatka – najważniejsze założenia

Spory o meble dla nastolatka zwykle dotyczą konkretnych rozwiązań, bo wizja rodziców i nastoletnich dzieci nie musi być zawsze taka sama. Jeśli jednak w grę wchodzą same założenia, obie strony zgadzają się ze sobą. Planując zakup mebli do pokoju młodzieżowego należy więc pamiętać przede wszystkim o tym, jakie ma być ich przeznaczenie. Nastolatki nie przepadają za rozwiązaniami, które mają do spełnienia jedynie funkcję ozdobną. Choć różnią się między sobą upodobaniami, niemal zawsze są osobami, które cenią sobie prostotę, praktyczność i niski poziom skomplikowania. Każdy mebel ma pewne zadanie do spełnienia, a poziom zadowolenia z niego jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak dobrze jest się w stanie z niego wywiązać. Jeśli więc meble mają się spodobać nastolatkowi – ich trwałość musi być stawiana wyżej niż ozdobność.

Bez względu na to, czy meblujemy pokój chłopaka, czy dziewczyny, negocjując z nastolatkiem konkretne rozwiązania pamiętajmy, w jak dużym stopniu wybory są uwarunkowane wielkością pomieszczenia. Nie w każdym pokoju można umieścić wszystkie wymarzone meble. Umiejętnością wypracowywania rozwiązań kompromisowych musi się zresztą charakteryzować tak jedna, jak i druga strona.

Odrębną kwestią jest ta, która dotyczy stylu, w jakim ma być utrzymany konkretny pokój. Nastolatki zwykle stawiają na nowoczesny design, nie jest to jednak reguła. Decyzję o tym, czy pokój ma być minimalistyczny, czy też ma w nim dominować styl retro z elementami orientalnymi, dobrze jest pozostawić nastolatkowi. Jego upodobania stylistyczne mogą się różnić od naszych. Warto jednak pamiętać, że tworzymy przestrzeń idealną dla młodego człowieka. Jeśli my będziemy czuć się dobrze w takim pokoju, nastolatek jednak będzie unikać przebywania w nim – trudno mówić o tym, że wybór mebli był udany.

Meble, których nie może zabraknąć

Wybór konkretnych rozwiązań staje się przedmiotem gorącej dyskusji. Chcąc oszczędzić sobie nerwów jak na wstępie warto więc ustalić, z jakich mebli nie pozwolimy zrezygnować bez względu na okoliczności. Nietrudno domyślić się, że ważne miejsce na takiej liście zajmie biurko, zwykle występujące w towarzystwie wygodnego krzesła. Nastolatek kojarzy je przede wszystkim z nauką, dobrze dopasowane może być jednak kluczowym elementem strefy pracy twórczej. Siedząc przy biurku można nie tylko odrabiać lekcje, ale również korzystać z komputera i czytać komiksy. Z pewnością zyska na tym nie tylko kręgosłup, ale również wzrok nastolatka, bo to właśnie przy biurku zapewnione jest zwykle najlepsze oświetlenie punktowe.

Nietrudno się domyślić, że w pokoju nastolatka musi znaleźć się miejsce na łóżko. Nie dajmy się przy tym zwodzić zapewnieniom, że klasyczne łózka wychodzą z mody i dziś wcale nie gorzej sprawdzi się sam materac. Sen jest znacznie ważniejszy dla młodego człowieka niż ten skłonny byłby przypuszczać. Wpływa korzystnie na kondycję psychiczną i fizyczną nastolatka. Jeśli odbywa się w komfortowych warunkach, w przyszłości nie trzeba też obawiać się problemów z kręgami szyjnymi. Oczywiście, wybór stylistyki łóżka można pozostawić nastolatkowi. Sami zadbajmy jednak o to, aby było ono wykonane z możliwie jak najwyższej jakości materiałów.

Nie zapominajmy także o tym, że w pokoju nastolatka powinno się znaleźć miejsce dla szafy. Co więcej, im bardziej będzie ona pojemna, tym lepiej. Nawet, jeśli nastolatek nie jest fanem mody, skazywanie go na korzystanie z szafy w przedpokoju lub w sypialni rodziców, nie jest najlepszym pomysłem. Obecność szafy w pokoju młodzieżowym ma zresztą jeszcze jedną zaletą. Pomaga w utrzymaniu go w czystości. Co więcej, często sprawia, że względny porządek panuje w nim nawet bez napomnień ze strony rodziców. Nastolatek zarządza przecież przestrzenią, o której wie, że nie musi jej z nikim współdzielić, może więc urządzić ją po swojemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *