Zabawkowe różnice płci, czyli zabawki dla chłopców, a te dla dziewczynek

O tym, że dziewczynki i chłopcy różnią się między sobą pod wieloma względami, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Już od pierwszych lat życia dziecka uwidaczniają się one chociażby w wyborze zabawek, którymi bawią się maluchy.

Badania wykazały, że już kilkunastomiesięczne dzieci interesują się zabawkami stereotypowo przypisywanymi do ich płci. Naprawdę?

Zabawki dla chłopca kontra zabawki dla dziewczynek

Zdecydowana większość małych chłopców lubi bawić się samochodami, piłkami, czy kolejkami elektrycznymi. Dziewczynki chętniej sięgają natomiast po lalki, zabawkowe kuchnie, czy maskotki.

Spory wpływ na takie preferencje mają z pewnością rodzice, którzy podsuwają dzieciom takie, a nie inne zabawki. O ile maluch rzeczywiście lubi się nimi bawić, nie ma w tym oczywiście nic złego. Warto jednak uświadomić sobie, że dobór zabawek przypisywanych do konkretnej płci przez dzieci nie musi być regułą.

Zdarzają się dziewczynki, które lubią bawić się samochodami i chłopcy, którzy chętnie sięgają po lalki.

 

Rodzice bynajmniej nie powinni się tym martwić, chociaż niestety często mają ku temu tendencję. Wybór zabawek w dzieciństwie może, ale nie musi mieć wpływu na to, jak dziecko będzie się zachowywało w przyszłości.

W zabawie maluchy często starają się naśladować rodziców. Jeśli tata często gotuje, nie powinien dziwić się, że jego syn sięga po zabawkowe naczynia.

Jeśli mama lubi jeździć samochodem, jej córka może chętniej bawić się samochodzikami. Dużą rolę w wyborze konkretnych zabawek, szczególnie w przypadku starszych dzieci mają także oglądane w telewizji reklamy.

One również podkreślają standardowy dobór zabawek, w którym samochody i piłki to zabawki dla chłopców zaś lalki i misie – dla dziewczynek.

 

Autor: Karolina S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *