Zmieniamy pieluszkę dziecka

niemowle

Jesteś w ciąży albo właśnie zostałaś mamą małej istotki? Wszystko jak na razie wydaje Ci się różowe, ale gdzieś pewnie czai się lęk -jak ja sobie poradzę. przecież ten człowiek jest taki kruchy, maleńki i delikatny i tu pojawia się pierwszy „problem” jak takiemu obywatelowi zmienić pieluszkę po raz pierwszy kiedy już zostaniesz sama na placu boju. Uwierz będziesz to robić baaardzo często:)

Powoli, powoli nie od razu Kraków zbudowano, a szczerze przyznam, że i ja na dzień dobry byłam przerażona, a dodatkowo stresował mnie fakt ,że nie byłam jego mamą tylko nianią a ostatni raz takiego czynu dokonywałam w wieku lat 9 kiedy urodził się mój brat.

Tak właściwie to już możesz odetchnąć skoro dokonałam tego będąc taka mała to nie może być takie trudne. No to zaczynamy.

Po pierwsze- miejsce.

Osobiście polecam łóżko z rozłożoną ceratą albo przewijak – sama sprawdziłam dopóki dziecko nie próbuje z niego spaść przynajmniej cztery razy w ciągu zmiany jednej pieluchy sprawdza się, a poza tym warto zadbać o swój kręgosłup przecież nikt Ci go nie wymieni kiedy za 2 lata będziesz chciała wziąć swojego malca na ręce.

Pousuwaj wszystko co może Ci przeszkadzać zwłaszcza grzechotki, zabawki itp., rozłóż pieluchę tetrową czy flanelową i połóż maluszka- w ten sposób nie dostanie szoku w związku ze zmianą temperatury.

Po drugie- przygotowanie.

Miej pod ręką zapas pieluszek, nawilżone chusteczki czy wodę i waciki do umycia pupy ,krem przeciw odparzeniom( albo sprawdzona przez wiele mam i polecaną zwykła oliwkę) i na wszelki wypadek ubranko do przebrania.

Po trzecie przewijanie.

Spokojnie rozbieramy dziecko- wystarczy, ze zdejmiesz mu śpiochy czy w wersji ulepszonej rozepniesz w kroku i podwiniesz. Potem rozpinamy pieluszkę i rozwijamy ją. Uważaj, bo maluszki w tym momencie lubią sikać więc nie denerwuj się kiedy dostaniesz prezent w postaci małej kąpieli zwłaszcza jeśli to chłopiec:).

Jeśli mamy większa awarię czystym kawałkiem pieluchy wycieramy pupę ,pieluchę zwijamy w rulonik i zapinamy rzepami- zajmują mniej miejsca w koszu i nic nie wypływa. Kolejny krok to dokładne umycie malca bądź wacikiem bądź oczyszczenie chusteczkami- zwróć uwagę na wszystkie fałdki.
Pamiętaj, ze mycie chłopca i dziewczynki trochę się różni:

Chłopiec
„Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często powstają odparzenia. Absolutnie nie odciągaj napletka – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.” (źródło babyonline.pl)

Dziewczynka
„Myjąc okolice krocza, zawsze zachowuj kierunek od cewki moczowej do odbytu. Dobrze oczyść z zanieczyszczeń wszystkie zagłębienia, a także wargi sromowe. Po oczyszczeniu pupy usuń brudną pieluchę. Teraz możesz osuszyć skórę suchym wacikiem lub ręczniczkiem. Podczas mycia absolutnie nie prostuj dziecku nóżek i nie ciągnij za nie – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki.” (źródło babyonline.pl)

Po czwarte- krem

Nasz maluch ma bardzo delikatną skórę więc łatwo o odparzenie dlatego przy każdym przewijaniu smaruj dziecko kremem ochronnym, maścią Alantan czy oliwką. No i finał czyli pieluszka. Podkładając dłoń pod pupę drugą wsuń pieluszkę rzepami do tyłu- obrazek ma być z przodu zapnij rzepy nie za mocno i ubierz malucha. Widzisz to nie takie trudne.

Co do wyboru pieluszek czy tetrowe czy jednorazowe wybór należy do Ciebie.
Jednorazowe są wygodne w użyciu i chłonne, dziecko nie ma dyskomfortu, minus to cena. Tetrowe kupujesz raz, ale trzeba przeliczyć koszty prania. Osobiście polecam jednorazowe zwłaszcza w podróży i na noc..

PAMIĘTAJ!!!
Twoje nerwy nic nie pomogą a dodatkowo udzielą się dziecku- przeciwnie cały czas patrz maluszkowi w oczy i łagodnie mów do niego. Nigdy nawet na moment nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku. Czasem pozwól malcowi poleżeć chwilę bez pieluszki.

Nie wątp w swoje umiejętności- nikt nie zadba o maleństwo tak jak jego mama.

POWODZENIA
A.Talik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *