Czym są bajki terapeutyczne i kiedy mogą dziecku pomóc?
Bajki terapeutyczne stanowią interesujący dział literatury dziecięcej. Ich celem jest przede wszystkim pokonywanie rozmaitych lęków i barier psychicznych.
Ze względu na fakt, że bajki są czymś bardzo bliskim dziecku, łatwo można wykorzystać je właśnie do tego, aby tłumaczyć różne zjawiska niezrozumiałe dla dziecka.
Oczywiście nic nie jest w takiej bajce napisane wprost, ponieważ jest to przekaz metaforyczny, czyli zgodny z ogólną konwencją bajek.
Podobnie jak zwykłe baśnie, również i te terapeutyczne wzbogacają wiedzę dziecka, ale też pobudzają jego wyobraźnię. W pewnym sensie pokazują możliwość poradzenia sobie z różnymi problemami, takimi jak nieśmiałość, lęk wobec zwierząt, niechęć do wizyt u lekarza, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, strach przed ciemnościami itp.
Dziecko od zawsze utożsamia się z bohaterami bajek, dlatego ich działanie terapeutyczne można szybko i łatwo zauważyć, obserwując po prostu zachowanie dziecka. Maluch słuchając opowieści o Kopciuszku czy Brzydkim Kaczątku nabiera pewności, że jego problemy jakoś się rozwiążą prędzej czy później. Dziecko widzi, że w końcu zawsze znajdzie się ktoś, kto je doceni.
Bajki terapeutyczne poleca się zwłaszcza dzieciom, które nie potrafią wyrazić swoich uczuć, a które bywają rozdrażnione, często płaczą, są zamknięte w sobie.