Deszczowe wakacje? Sposób na nudę z barwnikami i t-shirtem

Celem każdej twórczej ekspresji jest znalezienie czegoś niezwykłego w zwyczajności. Prawdziwym twórcom, niezależnie od wieku, nie przeszkadzają ani warunki zewnętrzne, ani pogoda. Do szczęścia wystarczy ciut inspiracji i odpowiednie narzędzia. Igła, nitka, nożyczki i barwniki do tkanin – tyle potrzeba, aby samodzielnie przeprowadzić upcycling zawartości swojej szafy i w ten sposób twórczo spędzić deszczowe wakacyjne popołudnia.

 

Jest taki czas, w którym pokładamy szczególne nadzieje. Wakacje. Oczekujemy, że będą pogodne, słoneczne, dodadzą pozytywnej energii i będą trwać w nieskończoność. A co, jeśli jest inaczej? Co, jeśli urlop pokrzyżuje nam to, nad czym nie mamy najmniejszej kontroli, czyli pogoda? Musimy szukać prostych i szybkich sposobów, by mimo wszystko uczynić ten czas wartościowym i chętnie wspominanym.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w ciągu całego 2021 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 23,1 mln turystów, tj. o 23,0% więcej niż rok wcześniej. Statystycznie, decydując się na urlop w czerwcu, lipcu lub sierpniu, powinniśmy mieć do dyspozycji 18-21 dni słonecznych w miesiącu, ale nie zapominajmy o tym, że sierpień lubi płatać figle. Fale upałów mogą nieść ze sobą burzowe popołudnia, które przegonią nas z plaż, pieszych wycieczek, biwaków.

W czasie deszczu nie tylko dzieci się nudzą…

Mamo, tato – nudzi mi się! To zdanie spędza sen z powiek każdego rodzica, zwłaszcza szukającego wytchnienia podczas urlopu. Gdzie zatem szukać inspiracji na twórcze spędzanie deszczowych dni? Na początek wspólnie z dziećmi przejrzyjcie zawartość swoich szaf i wyciągnijcie z nich wszystko, czego nie lubicie, nie nosicie i co najchętniej wyrzucilibyście na śmietnik, ponieważ przestało być modne. Następnie spójrzcie na te rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Być może twoja stara koszulka ma potencjał, by stać się suknią balową twojej córki lub peleryną superbohatera dla twojego synka? Rozrysujcie na papierze projekt nowej kreacji i zastanówcie się, czego potrzebujecie, by stworzyć ją w warunkach domowych.

Aby dodatkowo podkręcić atmosferę, możecie urządzić rodzinny konkurs na najlepszą kreację, którą zdalnie ocenią pozostali członkowie rodziny lub przyjaciele. Wystarczy wykonać zdjęcia gotowych prac i poddać je pod głosowanie za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatorów.

Chodź, pomaluj mój świat!

Najbardziej uniwersalnym narzędziem, dzięki któremu szybko uzyskamy najbardziej spektakularny efekt, jest barwnik do tkanin. Soczysty róż, intensywny błękit, czy wyrazista czerń – za pomocą barwników szybko i bezpiecznie zmienisz kolor nienoszonych ubrań i stworzysz bazę pod zupełnie nową kreację.

Innym pomysłem na przeróbkę niepotrzebnych tekstyliów są ekologiczne torby materiałowe z t-shirtów. Wystarczy odciąć rękawy, zaszyć dziury, dobrze zszyć dno, najlepiej w miejscu kołnierza, a na koniec doszyć mocne uchwyty, by stworzyć trwałą i oryginalną torbę na zakupy.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie techniki barwienia tkanin zwanej „tie dye”, dzięki której możemy uzyskać wielobarwną kompozycję rodem z szalonych lat 70. Aby uzyskać ten spektakularny efekt należy zaopatrzyć się w kilka kontrastowych barwników – radzi Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL. – Fani bardziej stonowanych wzorów mogą zaopatrzyć się w barwniki o kolorach uzupełniających się, np. żółty i pomarańczowy, różowy i fioletowy lub zielony i niebieski, aby spróbować wyczarować na przerabianych ubraniach tzw. efekt ombre.

 

Farbowanie tkanin w domu – o czym należy pamiętać?

Barwniki do tkanin należy dobierać pod kątem materiału, któremu planujemy zmienić kolor. Tekstylia różnią się między sobą strukturą i wytrzymałością. Innych produktów użyjemy do farbowania jeansów, a innych do przerobienia delikatnej jedwabnej koszuli. Niewiele osób wie, że za pomocą barwników możemy bezpiecznie i trwale zmienić także kolor materiałowych butów.

Proces farbowania tkanin za pomocą profesjonalnych barwników jest niezwykle prosty, ale musimy pamiętać o kilku elementarnych zasadach – informuje Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL. – Ubranie, któremu chcemy nadać nowy kolor, powinno być czyste. Należy namoczyć je 15 minut przed farbowaniem, a barwnik rozpuścić osobno w wodzie z dodatkiem soli. Jeśli chcemy użyć barwnika podczas prania w pralce, nigdy nie wlewajmy barwnika bezpośrednio do dozownika na płyn, ale do bębna, razem z materiałem, którego kolor planujemy zmienić. Najważniejsze to wlewać barwnik rozpuszczony w wodzie z solą. Absolutnie nie należy go tam wsypać, ponieważ może to spowodować barwienie tkanin przy kolejnych praniach.

 

Najłatwiej procesowi farbowania poddają się jasne materiały. Możemy nadać im praktycznie dowolną barwę i uzyskać piękny, intensywny odcień. Nieco trudniej bywa w przypadku ciemnych tkanin, zwłaszcza tych w kolorze granatowym, czarnym czy ciemnozielonym.

Jednym z kluczowych kryteriów doboru barwnika jest jego wydajność, czyli ilość proszku podana w gramach, jaka wystarcza na zafarbowanie odzieży o określonej wadze. Zawsze czytajmy informacje zawarte na opakowaniu. Na rynku dostępne są barwniki, które sprawdzają się tylko na w pełni naturalnych tkaninach. Konieczne jest więc poznanie składu naszych ubrań, przed ich zafarbowaniem. Tylko przestrzeganie zaleceń producenta daje nam gwarancję uzyskania efektu, jaki sobie pierwotnie założyliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *