Jak zmotywować dziecko do nauki języka obcego?

Wielu rodziców zastanawia się czy warto zachęcać małe dzieci do nauki języków obcych. Jak się okazuje badania naukowe potwierdziły, że dzieci uczące się aktywnie mają większą szansę na poprawne opanowania wymowy oraz osiągnięcie w przyszłości biegłości w posługiwaniu się językiem obcym. Co więcej uczestniczenie w zajęciach ma także ogromny wpływ na ogólny rozwój intelektualny dziecka.

Nauka dodatkowego języka daje dziecku większą pewność siebie i sprawia, że jest ono bardziej aktywne i przebojowe. W przypadku nauki języków bardzo dużą rolę odgrywa postawa rodziców. Istotne jest by nawet rodzice, którzy sami nie posługują się dodatkowymi językami zachęcali i motywowali swoje dzieci do nauki. Zdobyte w dzieciństwie umiejętności procentują potem w dorosłym życiu.

Wskazówki dla rodziców

Rolą rodziców jest wspieranie i zachęcanie malucha do nauki na różne sposoby. Nie wystarczy dziecku kupić podręczniki szkolne, rodzic powinien aktywnie uczestniczyć w procesie nauki. Ważne by dziecko rozpoczęło edukację jak najszybciej, im wcześniej dziecko będzie miało kontakt z językiem obcym tym lepiej. Udowodniono, że dwuletnie dzieci potrafią uczyć się zwrotów nie tylko w ojczystym języku, ale również obcym. Nie oznacza to, że mamy chodzić z dwu lub trzylatkiem na kursy językowe. Wystarczy słuchać z dzieckiem piosenek lub programów dla dzieci w wybranym języku i systematycznie powtarzać usłyszane tam zwroty.

Jeśli poświęcimy na to odpowiednio dużo czasu efekty przyjdą szybciej niż się spodziewamy. Maluch traktuje takie zajęcia, jak dobrą zabawę i rodzic też powinien tak do tego podchodzić. Uwaga: pozostawienie malucha samego przed telewizorem nie przyniesie oczekiwanych efektów!

W przypadku starszych dzieci bardzo dobre skutek daje korzystanie z odpowiednich podręczników. Dobrze gdy w takich książkach znajdują się ilustracje z bohaterami z ulubionych bajek malucha. Dostępne też są podręczniki wzbogacone o płyty z filmami lub grami komputerowymi. Niektóre nawet oferują dostęp do specjalnych platform internetowych, pomagających w nauce języka obcego.

Warto dziecku pokazać na mapie lub globusie gdzie ludzie posługują się językiem, którego się uczy. Dobrym pomysłem jest też zapoznanie malucha nie tylko z językiem, ale i kulturą danego kraju. Niezależnie od wieku dziecka oraz formy nauki istotne jest to by mu cały czas towarzyszyć i go wspierać. Wspólna nauka sprawia więcej radości i przynosi zdecydowanie lepsze efekty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *