Zajęcia sportowe dla dzieci: jakie przynoszą korzyści

Dlaczego warto wychowywać dziecko w kulturze fizycznej? Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Wychowanie fizyczne, błędnie kojarzone jest z zajęciami w szkole nie zawsze lubianymi przez dzieci. Wychowanie dzieci w kulturze fizycznej niesie ze sobą bardzo dużo korzyści zdrowotnych oraz mentalnych. Wyposaża nas oraz nasze pociechy w wiedzę o tym jak dbać o zdrowie naszego organizmu, jakie znaczenie dla nas ma higiena osobista oraz psychiczna, uczy odpowiedniego stosunku do własnego ciała, a także wdrąża do aktywnego, zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu. O naszej kulturze fizycznej decyduje sposób w jaki żyjemy, jaki prowadzimy tryb życia, jakie są nasze nawyki oraz upodobania. Główną cechą kultury fizycznej jest rekreacja, czyli aktywne spędzanie czasu wolnego. Jest to nic innego jak zdrowie, świetna zabawa oraz mnóstwo endorfin.

Dobrze zacząć od pływania

Jedną z dyscyplin jest pływanie. Sport ten przeznaczony jest dla odbiorców w każdej grupie wiekowej. Warto jednak rozpocząć przygodę na basenie od najmłodszych lat. Najważniejszymi pozytywami pływania jest nasze zdrowie. Ruch w wodzie poprawia nasze krążenie, zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek kontuzji, wzmacnia mięśnie każdej partii naszego ciała, odciąża kręgosłup oraz inne stawy narażone na przeciążenia związane w czynnościami życia codziennego, modeluje sylwetkę. Podczas pływania uruchomione są mięśnie tzw. „głebokie”, które odpowiedzialne są za prawidłową, pionową postawę ciała dziecka. Jest świetną metodą korekcji postawy ciała, poprawia pracę układu oddechowego. Poprzez wachlarz zabaw dla dzieci w wodzie stanowi również wspaniałą zabawę.

Adaptacja z wodą od najmłodszych lat hartuje organizm i poprzez aktywację mięśni pozwala na harmonijny rozwój ciała. Odciąża także organizm i powoduje że na centralne ośrodki mózgowe działają nowe bodźce co jest stymulujące i wspomaga rozwój psychiczny. Ponadto pływanie poprawia krążenie, a także mięśnie oddechowe co znacznie poprawia się wydolność organizmu. Sprawdź jak nauczyć dziecko pływać na stronie Agama Sport.

Jakie inne aktywności korzystne dla dzieci

Innymi formami zajęć sportowych, na które warto zapisać nasze dzieci są sporty walki, w szczególności Judo. Poprawia ogólną kondycję fizyczną oraz jest świetnym wprowadzeniem do zajęć samoobrony. Poprawna znajomość techniki Judo pozwala nam także uniknąć kontuzji podczas niechcianych wypadków dnia codziennego. Uczy zasad fair play oraz współrywalizacji sportowej. Przeczytaj więcej o nauce judo dla dzieci na agamasport.pl.

Rolki będą świetnym wyborem dla dzieci żywiołowych, lubiących sport na świeżym powietrzu oraz nutkę adrenaliny. Zajęcia te poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową oraz równowagę. Zajęcia dostosowane są do umiejętności grupy. Wspaniała forma ruchu prowadzona w formie zabaw, a dla zaawansowanych wiele technik freestyle’u.

To naszym obowiązkiem jako rodziców, nauczycieli i instruktorów jest zaszczepienie w dzieciach ducha sportowego oraz zapewnienie jakie korzyści niesie ze sobą uczestnictwo w kulturze fizycznej. Pamiętajmy „W zdrowym ciele zdrowy duch” a największa dawka zdrowia to nic innego jak sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *