Pinokio i inne opowieści

Jednym z największych radości rodziców kilkulatka jest słuchanie opowieści dziecka. Chodzi tu zarówno o historie na temat tego, co też ciekawego działo się w przedszkolu, jak i przeżyć na placu zabaw, czy wizyty u babci.

Najzabawniejsze jest oczywiście to, jak dziecko widzi rzeczywistość, przekazuje to, co przeżyło, czy widziało, ale zabawny jest i sam sposób powiania i to specyficzne przekręcanie wyrazów. Oczywiście to, że 3-4 latek jeszcze nie do końca poprawnie wymawia wyrazy jest zupełnie naturalne, bowiem mowa rozwija się do około 6 roku życia. To, co wielu rodzicom sprawia dużo radości to słuchanie zupełnie fantastycznych opowieści, kiedy dziecko puszczając wodzę fantazji, wymyśla niestworzone historie.

Oczywiście z jednej strony jest to pozytywne i świadczy o dużej wyobraźni malucha, z drugiej jest sygnałem dla rodziców, że dziecko ma skłonność do fantazjowania. Czasami warto zwrócić uwagę dziecku, że przytaczane przez niego opowieści to fantazje, tak aby dziecko miało poczucie, że rodzice po pierwsze go słuchają, po drugie nie przyjmują wszystkiego co dziecko mówi, bezkrytycznie.

Ciekawym pomysłem jest przeczytanie dziecku bajki o pajacyku o imieniu Pinokio, któremu, gdy kłamał rósł drewniany nos.

Kiedy więc dziecko zaczyna opowiadać niestworzone historię o realnych wydarzeniach wystarczy powiedzieć mu, że niezły z niego Pinokio by powstrzymało się od dalszego barwienia rzeczywistości.

Autor: Roma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *