Wpływ bajek na umysł dziecka

Każde dziecko jest taką naturalną anteną odbierająca sygnały z zewnątrz, ze świata który go otacza. Patrząc na zachowanie dziecka można wiele powiedzieć o otoczeniu w którym przebywa. Słuchając jego opowieści, dowiemy się wiele o tym, jak spędza czas.

 

Czytanie dziecku bajek to jeden ze sposobów nawiązywania z nim kontaktu emocjonalnego. Świat bajek jest prosty, łatwo tam dostrzec zło i dobro, dlatego dziecko nie ma problemu, żeby je zrozumieć. Bajki pomagają wzmocnić dziecięca psychikę, ponieważ dziecko identyfikując się z bohaterami, przeżywa ich przygody, a schemat w którym zło zostaje ukarane a dobro zwycięża, pozwala mu zbudować w sobie przekonanie, że można pokonać wszelkie przeszkody i znaleźć rozwiązanie dla każdej sytuacji.

Według Bruno Bettelheima, psychologa, lekarza-psychoanalityka, bajki są dla dziecka formą poznania siebie i świata. Dobre bajki to te, które są w stanie dziecko zaciekawić, pobudzić jego wyobraźnię.

Bajka ma rozwijać inteligencję, ale i pomóc rozszyfrować uczucia, jakie targają dzieckiem, w tym wszelkiego rodzaju lęki. Jak mówi Bettelheim, bajki pozwalają oswoić się dziecku ze światem, dlatego powszechnie wykorzystuje się je do terapii dziecięcej, w celu leczenia lęków, kompleksów, czy też stanów stresowych.

Jeśli zatem czytanie danej bajki powoduje, że dziecko robi się niespokojne, zamyka się w sobie, czy też zachowuje się w inny niepokojący sposób – odłóżmy tę bajkę, gdyż najprawdopodobniej nie jest ona dobra dla naszego dziecka.

Bajki nieodpowiednie dla dzieci, to te które są agresywne w swym przekazie, które przekazują aspołeczne modele zachowań. Czasami dziecko samo rezygnuje z jakieś bajki, bo wywołuje ona w nim lęk i niepokój. Niewłaściwe bajki to te, które pokazują bardzo negatywne działania bohaterów, ich okrucieństwo, podstępność itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *